Utazás a köbön
  • Kezdőlap
  • Rólam
  • Itt jártam – térkép

Instagram

No any image found. Please check it again or try with another instagram account.
  • Kezdőlap
  • Rólam
  • Itt jártam – térkép
Utazás a köbön

Utazási tippek, élménybeszámolók, útleírások

EurópaHétvégi utakNorvégia

Norvégia, ahova mindenkinek el kellene látogatnia

by Ági 2020.03.09.
by Ági 2020.03.09. 0 comment

Norvégia érdekes módon sosem volt a bakancslistás célpontjaim között; csupán akkor kezdett el érdekelni, amikor megtudtam, hogy a Wizz közvetlen járatot indít Budapestről Bergenbe – és hát fapados légitársaság révén általában egész jó árú repülőjegyeket kínálnak. Amikor megvásároltam a repülőjegyet, akkor még nem is sejtettem, hogy Norvégia a kedvenc országaim egyike lesz. A továbbiakban leírom tapasztalataimat a három napos norvég utunkról.

Tartalomjegyzék

  • Repülőjegy
  • Szállás
  • Kaja
  • Közlekedés
  • Látnivalók
  • Összegzés

Repülőjegy

Éppen egy hozzám hasonlóan sokat utazgató barátnőmmel beszélgettünk arról, hogy hova utaznánk el szívesen, amikor szóba jött Bergen. Mindkettőnket érdekelt ez a célpont, de bevallom, sokat nem tudtam a városról, csak annyit, hogy szép. Akkor el is kezdtük keresgélni a repülőjegyeket és találtunk egyet egész jó áron, pontosabban 20 000 Ft-ért. Közben egy másik barátnőm is csatlakozott hozzánk, így végül hárman vettünk retúr repülőjegyet Bergenbe. Ez a repjegyvásárlás tényleg nagyon spontán volt – reggel még eszembe nem jutott volna repjegyet venni Bergenbe, estére pedig már eldöntöttük, hogy megyünk, és kész! Viszont azt senkinek sem ajánlom, hogy a már megvásárolt repülőjegy árának változását utólag csekkolgassa, mivel én megtettem, és szomorúan vettem tudomásul, hogy két héttel később a jegy már csak 10 000 forintba került. 🙂

Szállás

Már aznap elkezdtük keresgélni a megfelelő szállást. Nem szerettünk volna hálóteremben aludni, tehát olyan hostelben, ahol idegenekkel kellene egy szobában lenni (nem vagyok ellene, de ha hárman megyünk, megoldható jó árban máshol is). Találtunk egy nagyon aranyos kis apartmant viszonylag közel a városközponthoz, így le is csaptunk rá. Ez szintén 20 000 Ft-ba került (/fő), ami egész jó, főleg, hogy teljes apartmanról van szó és konyha is tartozott hozzá, ami fontos szempont volt számunkra. A szállás maga nagyon-nagyon pici volt, de kényelmes, takaros, és tartozott hozzá egy tetőterasz is, ahonnan fantasztikus volt a kilátás! Utólag viszont gondunk akadt a szállásadóval, mégpedig az, hogy nem utalta vissza a depozitot… de szerencsére kis összegről volt szó.

szállás1
Kilátás a szobám ablakából és a tetőteraszról

Kaja

Bergen jelenleg a numbeo.com listáján a 13. legdrágább város a világon (szerencsés szám:D), 120%-kal magasabbak az árak a budapesti áraknál. (Szerintem még többel…)
Emlékeim szerint egy fél literes kóla 7-800 Ft-ba került, egy kis csoki (Mars, Snickers stb) kb 4-500 Ft-ba.
Mi úgy döntöttünk, itthonról viszünk kaját és inkább ezen fogunk spórolni, mint az “élményeken”. Az otthonról vitt kaján kívül többször vásároltunk bergeni szupermarketben is, hisz három teljes napra nehéz lett volna kaját pakolni; a szupermarket pedig az olcsóbb opció volt.
El lehet képzeni, mennyibe kerülhet egy pohár bor egy vendéglőben, ha már egy fél literes kóla is 700 forint a sarki boltban. Egyetlen egyszer ebédeltünk a halpiacon: én lazaclevest ettem, ami kb 3500 Ft volt átszámolva; egy hamburger menü pedig körülbelül 7000 forintba került.
Étkezésre szerintem összvissz kb 10 000 forintot költöttünk a három nap alatt.

IMG_3243
Ebéd a bergeni halpiacon

Közlekedés

A reptérről a városba való bejutás meglepően olcsó volt (főleg a bergeni árakhoz képest), csupán 37 NOK (1200 forint) a villamossal (Skyss lightrail). Összesen tehát 2400 forintba került a tömegközlekedés, mert ezenkívül gyalogoltunk, hisz nem olyan nagy város Bergen.

Látnivalók

Na itt ugrott fel az összeg. 😀
Bergen annyira nem nagy város, hogy sok fizetős látnivalója legyen. Sétálni a színes épületek között,, beugrani a halpiacra nézelődni, megnézni a hattyús tavat mind-mind érdekes program volt. Mi a következő látnivalók mellett döntöttünk:

Fløibanen funicular (sikló), amellyel feljuthatunk a Bergen melletti Fløyen hegy tetejére, ahonnan lélegzetelállító a kilátás Bergenre! Emlékszem, hogy csak álltunk és bámultuk a várost fentről, közben szép lassan megfagytunk :)) (de megérte!). A retúr jegy ára 95 NOK, vagyis kb 3100 Ft volt.

floibanen
Kilátás a Fløyen hegyről

Gingerbread town – ez időszakos kiállítás volt, Bergen miniatűr verzióban mézeskalácsból. Gyerekek által készített mézeskalács házikók, városok, de emberek, állatok is voltak ott, egyszóval minden (repülőtér is volt ám! ✈️). A belépő 90 NOK, ~3000 Ft volt.

img_4062.jpg
Pepperkakebyen, avagy a mézeskalács város

Halpiac – Bergen központjában található, érdemes benézni ide, hiszen rengeteg különféle, fura halat árulnak. Például bálnahúst is, amit Norvégián kívül csupán néhány országban lehet (legálisan) venni.

 

Sushi, languszta és rák

Bergen Bryggen – a bergeni rakpart: szép, színes házak, hangulatos kis utcák

opqn3585.jpg
Bergen Bryggen
Na de jöjjön a legjava, életem legszebb (és legdrágább) egynapos kirándulása, a Norway in a Nutshell téli túra! 🇳🇴

A túra érdekes módon nem biztosít idegenvezetőt, csupán kombinált busz, vonat és hajó jegyeket vásárolsz meg. Olvastam, hogy olcsóbb, ha külön-külön veszed meg ezeket a jegyeket, viszont mi a “kényelmesebb” (és biztosabb) verziót választottuk.
A túra 1440 norvég koronába került, ami kb 47 000 Ft. A jegyeket a bergeni vasútállomáson vettük meg egy nappal az út előtt. Azóta sajnos drágább lett, most már átszámolva ~51 000 forintba kerül, de megéri! Óriási hiba lenne kihagyni, ha már Bergenben vagy. De a képek majd mesélnek. 🙂

Reggel 8.45-kor indult az első vonat Bergenből, amely Voss-ba vitt el bennünket. Már a vonatból hihetetlen kilátás tárult elénk – csak az alagutak zavartak be néha. Sajnos sok képet nem sikerült készítenem az ablak tükrőződése miatt, de azt elmondhatom, hogy a vonatozás volt a túra legkellemesebb része: kényelmes volt, nem fáztál és csodás kilátás tárult eléd.

A következő szakasz egy buszos utazás volt, amely során eljutottunk Gudvangenbe. Én szerencsére a busz “jó” oldalán ültem (jobboldalt), így nagyon sok  fotót tudtam készíteni a kilátásról meg a tóról, amely mellett elhaladtunk. Tükörsima volt a vize, tehát tökéletesen tükröződött benne a táj.

BOWF8486
QZWH2516

A túra harmadik szakasza volt a legjava: a hajóút Gudvangenből Flåm-be a Nærøyfjord -on és Aurlandsfjord-on keresztül. Én sosem voltam oda a hegyekért és a hidegért, mindig  inkább a napsütéses tengerpartra tettem le a voksom, viszont Norvégia fjordjai annyira lenyűgöztek, hogy alig várom, hogy visszamehessek! Nem szeretek túlozni és nagyon sok “magasztos” jelzőt használni, de Norvégia annyira csodálatos, hogy szerintem mindenkinek el kellene látogatnia ide legalább egyszer, de inkább számtalanszor. 🙂 Biztos vagyok benne, hogy nyáron is nagyon szépek a zöldellő fjordok, de a téli hófödte fjordok még különlegesebb, egyedibb élményt nyújtanak – szerintem. Főként, hogy télen kevesebb a turista és emiatt sokkal évezhetőbb ez a túra.

DZOQ4892BNMZ9870ANGI3576

img_3699.jpg

A hajózás után a Flåm vasúttal haladtunk tovább, amely az egyik leghíresebb vasútvonal, és (guess what? nem találok jobb jelzőket) szintén lélegzetelállító tájakon visz keresztül, de beszéljenek inkább a képek:

AORG8920BETB3800IMG_3808
IMG_3862

A vonat egészen Myrdalig vitt bennünket, onnan pedig a Bergen Railway-en folytattuk az utunkat Bergenbe. Sajnos a túra végén már sötét volt és nem lehetett semmit látni az ablakból, de nyáron ez a veszély nem áll fenn. Este hat körül érkeztünk meg Bergenbe.

Összegzés

Szerintem már említettem párszor, hogy engem egyszerűen lenyűgözött ez az ország, legalábbis, amennyit láttam belőle. Eleinte aggódtam, hogy meggondolatlanul vettük meg a repülőjegyet és pont a legrosszabb időpontot választottuk ki (november közepe), és picit rossz szájízzel indultam neki az útnak, mivel több fórumon is azt olvastam, hogy ilyenkor nem érdemes Bergenbe látogatni, hiszen rengeteget esik az eső – ami igaz is! Csakis vízálló bakancsban, síkabátban éri meg elmenni a hidegebb hónapokban. Első nap annyit esett az eső, hogy nem egyszer áztunk el.

A második napot a Norway in a Nutshell túrán töltöttük és egy csepp esőt nem láttunk szerencsére. A neten kevés hasznos információ található a téli túráról – hisz a többség nyáron utazik Norvégiába, amikor zöldek a fjordok és jobb az idő. Emiatt is aggódtam picit, hogy kifizetünk 47 000 forintot és nem lesz olyan látványban részünk, mintha nyáron vettünk volna részt a túrán. De így utólag kifejezetten örülök, hogy télen láthattam a fjordokat! A másik előnye a téli túrának az, hogy elkerülöd a tömeget. Olvastam, hogy nyáron nagyon sokan vesznek részt a túrán, így alig lehet ülőhelyet találni a hajón (van egy benti része büfével, oda jártunk be melegedni ötpercenként :D, utána pedig vissza a fjordokat csodálni kintről).

Tehát az egész kirándulás összesen (három teljes nap) repülőjeggyel, szállással, kajával és túrával együtt körülbelül ~106 000 forintba került – ami lehet, hogy nem tűnik kevésnek, de tekintetbe véve azt, hogy Norvégia a világ egyik legdrágább országa, szerintem ez nem sok. Persze nem mindenki vállalná be az egészet többnyire otthonról vitt és szupermarketben vásárolt kajával, viszont egy ennyi áldozatot megérte hozni. Én gyakran utazom, szinte havonta, ezért nem szerettem volna több százezer forintot rászánni erre az útra.  Ugyanakkor nem is tartom kínosnak azt, hogy az étkezésen spóroljak.  Egy budapesti számára elfogadható árakkal rendelkező országban nem spórolok ezen (pl. Lisszabon, Barcelona stb.), de itt  muszáj volt, különben megdobta volna az összeget több tízezer forinttal.   Természetesen az, aki évente egyszer-kétszer utazik el, ne sajnálja a pénzt kajára és jobb hotelre sem Bergenben. 🙂

Hamarosan új járat lesz Norvégiába, pontosabban Stavangerbe, már alig várom, hogy ellátogathassak oda is! 🙂

  • Instagram: agi.travels
  • Facebook oldal: Utazás a köbön
  • Facebook csoportom: Utazás a köbön – repjegyek, tippek, tanácsok
Post view 93
0 comment
0
FacebookEmail
Ági

previous post
Marokkóról őszintén
next post
Egy rövidke hétvége Lisszabonban és Sintrában

You may also like

Málta, a Földközi-tenger aprócska ékszerdoboza

2020.07.23.

Csodálatos Algarve

2020.03.22.

Dublini hétvége

2020.03.20.

Az örök szerelem: Barcelona

2020.03.17.

Montenegrói hosszú hétvége

2020.03.16.

Hosszú hétvége a tűz és jég hazájában: Izland...

2020.03.15.

Egy rövidke hétvége Lisszabonban és Sintrában

2020.03.11.

Leave a Comment Cancel Reply

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Rólam

Rólam

Ági

Mit jelent számomra az utazás? Szabadságot, boldogságot, önmegvalósítást, magát az életet. Azt vallom, hogy élményekbe való befektetésnek a legjobb a megtérülése! Blogomon hasznos tippeket, élménybeszámolókat találhatsz.

Facebook

Utazás a köbön

Legutóbbi bejegyzések

  • Málta, a Földközi-tenger aprócska ékszerdoboza
  • Azerbajdzsán: így tölts el tartalmasan három napot a kaukázusi országban
  • Így utazz virtuálisan! Online élményprogramok a világ minden tájáról az Airbnb-től
  • Kézipoggyász-pakolás okosan
  • Thaiföldi street food- és édességkalauz

Kategóriák

  • Afrika
    • Marokkó
  • Ázsia
    • Azerbajdzsán
    • Indonézia
    • Malajzia
    • Szingapúr
    • Thaiföld
  • Egyéb
  • Észak-Amerika
    • Egyesült Államok
  • Európa
    • Írország
    • Izland
    • Málta
    • Montenegró
    • Norvégia
    • Portugália
    • Spanyolország
  • Hétvégi utak
  • Közel-Kelet
    • Izrael
  • Utazás és kaja
  • Utazási tippek

Archívum

  • 2020 július
  • 2020 május
  • 2020 március
  • Facebook
  • Instagram
  • Email

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign


Back To Top