Mindig kézipoggyásszal utazom, ha rövidebb, 2-5 napos útra megyek, de előfordult már az is, hogy 8 napra utaztam el tengerentúlra csupán egy kézipoggyásszal és egy kistáskával. Ennek több oka is van: szerintem felesleges 10 különböző ruhadarabot bepakolni a bőröndbe, hogyha pár napra utazol el, hiszen nem divatbemutatóra mész; másrészt pedig a fapados légitársaságoknál bőszen rá kell fizetni a feladott poggyászra és sajnos már a nagyobb kézipoggyászra is.
Tartalomjegyzék
Mekkora kézipoggyászt vihetek ingyen magammal a fedélzetre?
Ez légitársaságonként változik. A hagyományos légitársaságoknál (pl. Qatar, British AIrways, Lufthansa, Air France – KLM, stb.) a gurulós, nagyobb méretű kézipoggyász is ingyenesen felvihető a fedélzetre, mellé pedig egy kézi táskát / laptop táskát/ hátizsákot is felhivetünk. Érdemes a légitársaság honlapján tájékozódni a méretekről.
Milyen kézipoggyászt vegyek?
Ha a legjobb minőségű kézipoggyászra pályázol, akkor az American Tourister vagy a Samsonite a nyerő. Az American Touristernél 30 ezer forint a legolcsóbb 55 centis kabinbőrönd (keményfedeles), a Samsonite-nál pedig 34 ezer forinttól kezdődnek a standard méretű kézipoggyászok (puhafedeles a legolcsóbb). A nyári és téli leárazásokkor viszont gyakran belefuthatsz 50%-os akciókba, idén is áttam már 17 ezer forintos AT kézipoggyászt.
Hogyha olcsóbb poggyászra pályázol, akkor a budapestieknek a Westend aluljáróban található boltokat szoktam ajánlani. Már többször vettem onnan kézipoggyászt, amivel sokat utaztam, és eddig tökéletesen meg voltam elégedve velük. Egyetlen kivetnivalóm az, hogy az egyik kézipoggyászomon nem működik rendesen mind a négy kerék, így csak magam után tudom húzni, magam mellett nem – de ez az én hibám, jobban meg kellett volna figyelnem, amikor vásároltam. Drágább bőröndnél kétlem, hogy ez előfordulhat. Különböző netes áruházakban is könnyen találhatsz olcsó kézipoggyászt, de én jobban szeretem személyesen megnézni és csak azután megvenni.
Kemény vagy puhafedeles? Ez egyéni ízlés kérdése, az én szavazatom a keményfedeleseké, amelyek nemcsak strapabíróbbak, de jobban is mutatnak. Ezzel szemben a puhafedelesek előnye az, hogy a rajtuk található kisebb zsebekbe még bepakolhatsz ezt-azt és így több mindent tudsz magaddal vinni az útra.
Mindenképpen négykerekű kabinbőröndöt vegyél, amelyet nem csak magad után, hanem magad mellett is tudsz húzni. Utóbbi esetében alig érezni, hogy van nálad egy bőrönd, abszolút nem nehéz a négy keréknek köszönhetően. Amikor bőröndöt vásárolsz, próbáld ki a boltban, hogy működik-e rendesen mind a négy kereke. Sajnos én legutóbb nem így tettem, amint azt pár sorral fentebb is írtam.
A kézipoggyász színe: a legpraktikusabb az, hogyha nem fekete/sötétkék/szürke bőröndöt veszel, amilyen minden második embernek van (többek között nekem is, sajnos :)). Hogyha mégis ragaszkodsz a semleges színekhez, akkor azt ajánlom, hogy vegyél hozzá egy bőröndhuzatot, amellyel megkülönböztetheted a hasonló bőröndöktől. Aliexpressen rengeteget találsz (luggage cover). A megkülönböztethetőség érdekében ajánlott bőrönd címkét is használni, melyre ráírhatod az elérhetőségedet.
Mit pakoljak a kézipoggyászba?
Én mindig igyekszem a lehető legpraktikusabban bepakolni és csak olyan dolgokat magammal vinni, amikre tényleg szükségem lesz az út során. Ez nem mindig sikerül, sajnos én is hajlamos vagyok több ruhát pakolni a kelleténél, de eddig még sosem jártam úgy, hogy ne fért volna bele minden a bőröndbe hazafele is.
Tegyük fel, hogy egy négy napos útra utazunk nyáron. Ebben az esetben én az alábbi dolgokat fogom magammal vinni:
Ruhák: négy poló, egy farmernadrág, egy szoknya, egy ruha (+ ami rajtam van az utazás során).
Cipők: ha tudok, olyan cipővel utazom, amely szinte mindegyik szetthez talál, pl. fehér converse, fekete sportcipő, így ezt nem kell belepakolni a bőröndbe. Nyár lévén viszek egy szandált is magammal. A papucs pedig mindig ott lapul a bőröndömben, ez nem kérdés. De volt már olyan, hogy bakancson kívül csak papucsot vittem magammal (pl. Norvégia, Izland – hiszen nem szerettem volna más cipőt használni kint a hidegben). Persze a zoknikat se felejtsük el. 🙂
Folyadékok: valószínűleg nem mondok újat azzal, hogy a folyadékokat maximum 100 ml-es kiszerelésben vihetjük fel a fedélzetre, különben kidobatják a biztonsági ellenőrzésnél. Ezeket a folyadékokat egy átlátszó zacskóba kell tenni, amit a legtöbb reptéren a biztonsági ellenőrzésnél is kaphatsz, hogyha éppen nincs nálad. Amit én mindig viszek: tusfürdő, sampon, dezodor, fogkrém, testápoló, parfüm, sminklemosó, naptej és sminkcuccok (alapozó, szempillaspirál, szemhéjtus, rúzsok, stb.).
A legjobb fedélzeti flakonokat itt találod meg: útipoggyász.hu fedélzeti flakonok
Egyéb:
- Mindig magammal viszek egy egyszer használható esőköpenyt, hogyha véletlenül esne az eső, legyen nálam;
- A tükörreflexes fényképezőgépemet sem hagyom otthon soha, általában egyszerűen a nyakamba akasztom, eddig még nem kötöttek bele;
- Nyáron a napszemüveg is alap;
- Gyógyszert is teszek a kézibe, de eddig szerencsére sosem volt szükségem rá (fájdalomcsillapító, megfázás elleni, gyomorfájdalomra, stb.);
- Zsebtükör mindig van nálam (létfontosságú:D);
- Az e-book readerem és a fülhallgatóm nélkül nem is indulnék útnak;
- Power bank nélkül nem indulnék sehova;
- A pénztárcámat pedig mindig kicserélem egy kisebbre, amely könnyen elfér bármelyik kistáskában, és nem viszek magammal minden iratot és kártyát, csak azokat, amelyekre biztosan szükségem lesz külföldön.
Amikor nagyon drága országba utaztam (Norvégia, Izland), akkor vittem magammal mindenféle konzervet, felvágottat (sajt, szalámi), müzliszeletet, proteinport, ropit, stb. Tehát olyan kaját, amely nem folyadék állagú, nyugodtan pakolj a kabinbőröndbe, nem fognak belekötni, pedig sokan ezt gondolják.
Hogyan pakoljak be?
A legutóbbi utazásaim során mindig bőrönd rendszerezőkbe pakoltam a ruháimat és egyéb cuccokat is, a folyadék kivételével. Ezek kicsi, könnyű, több méretben elérhető táskák ruháknak, fehérneműknek, cipőknek, melyek segítségével optimálisan kihasználhatod a bőröndben rendelkezésre álló helyet.
Nagyon örülök, hogy az útipoggyász.hu jóvoltából én is kipróbálhattam a bőrönd rendszerezőket, melyek segítségével elkerülheted a káoszt és szépen, rendszerezetten be tudsz mindent pakolni a bőröndbe. Előtte mindig zacskókba tettem a ruháimat, de az nem bizonyult túl okos megoldásnak. Amit még javasolni tudok az az, hogy ne fogd össze a ruháidat, hanem göngyöld fel – sokkal hatékonyabb így pakolni, sok helyet szabadíthatsz fel.
Ha további hasznos tippeket szeretnétek olvasni, esetleg az élménybeszámolókra is kíváncsiak vagytok, akkor az alábbi platformokon követhettek:
- Instagram: agi.travels
- Facebook oldal: Utazás a köbön
- Facebook csoportom: Utazás a köbön – repjegyek, tippek, tanácsok
1 komment
Hello! Nem tudod esetleg hogy a rúzsok, korrektor stick, tehát ami nem folyik azt lehet simán csak berakni a poggyászba? Mármint hogy azokat is kell külön zacskóba tenni?