Maldív-szigetek: az egyik, ha nem a legfelkapottabb egzotikus úticél a magyar utazóközönség körében. Hosszú évekig csak azok engedhettek meg maguknak egy Maldív-szigeteki nyaralást, akik az átlagnál többet kerestek. A lakott szigetek megnyitása azonban sokkal szélesebb utazóközönség számára tette elérhetővé ezt az egzotikus úticélt. Ebben a bejegyzésben minden hasznos információt megtalálsz annak érdekében, hogy tökéletes legyen a Maldív-szigeteki nyaralásod!
Tartalomjegyzék
Maldív-szigetek: mikor érdemes meglátogatni?
Sok egzotikus országhoz hasonlóan a Maldív-szigeteknek is van esős meg száraz évszaka. A száraz évszak, tehát a turistaszezon november és április közé esik. Mi november legelején töltöttünk el egy hetet a Maldív-szigetek egyik aprócska lakott szigetén Ukulhason. A hét napból egy nap végig esett az eső, a többi napon is előfordult elvétve egy-egy zápor. November eleje olyan szempontból jó választás, hogy még kevés a turista, ezért sokkal olcsóbbak a szállások és valószínűleg a repülőjegy is. A legfelkapottabb hónapok a január, február, március.
Esős évszakban is el lehet utazni a Maldív-szigetekre, valószínűleg jóval kedvezményesebb áron. Az esős évszak nem egyenlő azzal, hogy egész nap zuhog az eső. De észben kell tartani, hogy ez is előfordulhat.
Repülőjegy-vásárlás: hol, mikor, hogyan?
Hagyományos légitársaságok
Manapság már sokkal több pénzbe kerül a repjegy a Maldív-szigetekre hagyományos légitársasággal, mint 2-3 éve. Ez nem meglepő, hiszen az utóbbi időben mindennek sokat nőtt az ára, nem csak a repülőjegyeknek. Korábban akár 180 ezer forintért vagy még olcsóbban utazhattunk el a paradicsomba akár Qatarral vagy Emirates-szel is. Ma már 250-300 ezer forint alatt nehéz repülőjegyet találni.
Szerencsés esetben 250 ezerért vásárolhatunk repjegyet olyan légitársaságoknál, mint például az Austrian Airlines vagy Flydubai. Ezeknél a légitársaságoknál az alapár nem tartalmaz feladott poggyászt. Véleményem szerint a Maldív-szigetek egy olyan úticél, ahova nem szükséges vastagabb ruhát és sok ruhát vinni, hisz az ember a nap nagy részét fürdőruhában tölti. A Qatarnál, Emiratesnél már inkább 330-350 ezer forintba kerül egy repjegy.
Fapados légitársaságok
Létezik viszont egy jóval olcsóbb, ám kompromisszumokkal járó megoldás is: Wizz Airrel utazni Abu Dhabin keresztül. A Wizz ugyanis 2022-ben közvetlen járatot indított Abu Dhabi és Malé között. Budapest – Abu Dhabi pedig szintén össze van kötve. Így akár 100 ezer forintért el lehet jutni a Maldív-szigetek csodálatos tengerpartjaira. Ehhez azonban szerencse és rugalmasság kell: minimum 2 éjszakát kell Abu Dhabiban tölteni. Azt talán mondanom sem kell, hogy csak kivételes esetekben kerül ennyibe a repülőjegy – alap esetben ennek legalább a kétszerese.
Amit még fontos kiemelni az az, hogy a 100 ezres repjegy csupán egy hátizsákot tartalmaz. Ahhoz hogy kézipoggyászt vihessünk magunkkal, mélyebben a zsebbe kell nyúlni, legalább 60-80 ezerrel drágább lesz a repjegy. Feladott poggyász esetén az árnak minimum a duplájával kell számolni.
A repülőjegyet minden esetben a légitársaság saját honlapján érdemes megvenni! Lehet, hogy 20 ezer forinttal olcsóbb egy közvetítő weboldalon (Bravofly, Gotogate és társai), de nem éri meg. Ha gond adódik a járattal (törlés, időpont módosítása), akkor egy kínszenvedés visszaigényelni a pénzt, vagy módosítást igényelni ilyen weboldalokon keresztül. Az ügyfélszolgálat ezeknél a cégeknél gyakorlatilag elérhetetlen. Az egyetlen közvetítő weboldal (és egyben utazási iroda), amit ajánlani tudok, az a repjegy.hu. Magyar ügyfélszolgálatuk van, őket könnyebb elérni.
Lakott vagy resort szigetet válasszunk?
Ha spórolósan szeretnénk megoldani a Maldív-szigeteki nyaralást, akkor mindenképpen lakott szigetet érdemes választani. Ezeken a szigeteken ugyanis kifejezetten olcsó a szállás – egy hetet akár 100 ezer forintból megúszhatunk félpanzióval. Ezzel szemben egy hét egy resort szigeten ennek legalább az ötszöröse, és akkor egy nagyon olcsó resort szigetről beszélünk! Határ a csillagos ég.
Milyen egy lakott sziget?
A lakott szigeteken a helyiek élnek, innen is ered az elnevezés. Habár elvétve itt is vannak 4 csillagos szállodák, mégsem lehet olyan luxuskörülmények között megszállni, mint a resort szigeteken. Ezek a szigetek sokáig elérhetetlenek voltak a turisták számára, egyáltalán nem volt lehetséges lakott szigetre utazni. 2007-ben azonban a Maldív-szigetek kormánya úgy döntött, hogy megnyitja ezeket is a turisták előtt.
Itt sokkal több a programlehetőség: a szokásos programokon kívül, mint a snorkeling, manta rája les, cetcápával úszás betekintést nyerhetsz a helyiek életébe, szokásaiba. Van lehetőség elmenni a kisboltba és bevásárolni Maldív-szigeteki autentikus édességet potom áron, vagy beülni egy helyiek által üzemeltetett étterembe, ahol az árak szintén nincsenek az egekben. Szóba lehet elegyedni a helyiekkel, akik kedvesek és nyitottak, és egyáltalán nem fognak megpróbálni lehúzni. Itt tehát nem vagy kiszolgáltatva annak, hogy csupán egyetlen cég (hotel) szolgáltatásait veheti igénybe.
Amit viszont még nagyon fontos megemlíteni a lakott szigetekkel kapcsolatban: ezeken a szigeteken vallási okokból tilos az alkoholfogyasztás, így nehezen, vagy egyáltalán nem lehet alkoholhoz jutni. Emellett pedig nem szabad bárhol bikiniben flangálni, hanem csak a kijelölt helyeken, úgynevezett “bikini beach”-eken.
Abban az esetben érdemes lakott szigetet választani, ha…
- nem szeretnénk milliókat költeni egy 7-10 napos nyaralásra, ugyanis a szállások itt körülbelül 5-10-szer olcsóbbak, mint a resort szigeteken;
- kíváncsiak vagyunk arra, hogyan élnek a helyiek, szívesen szóba elegyednénk velük;
- az aktív nyaralásokat kedveljük és unalmas lenne számunkra egy luxus resort szigeten pihenni;
- nem fontos számunkra az alkoholfogyasztás nyaralás alatt.
Megjegyzés: mi az Ukulhas Villa nevű hotelben szálltunk meg, és nagyon elégedettek voltunk vele. Az alábbi videóban bemutattam a szállásunkat:
@agi.travels Imádtam ezt a szállást Ukulhason 💚 Én őszintén úgy gondolom, hogy egy resort nem tenne boldogabbá – és ezt úgy mondom, hogy egy éjszakát resortban töltöttem, és az az egy éjszaka fele annyiba került, mint itt egy hét. Higgyétek el, a Maldív-szigetek lakott szigeteire is érdemes elutazni, nem csak a resortokba!🏝️ #utazás #utazásitippek #neked #nekedbe #fyp #foryou #magyartiktok #maldívszigetek #foryoupage
Milyen egy resort sziget?
A Maldív-szigetek legfőképpen resort szigeteiről híres, ugyanis ezek a szigetek mindent megtestesítenek, ami luxus. Víz feletti bungalók, türkiz színű tenger, all-inclusive ellátás, finom koktélok, és még sorolhatnánk. Sokan úgy vélik, hogy az igazi maldív-életérzést csak a resort szigeteken lehet megtapasztalni. Itt nem fogunk szemétkupaccal találkozni, minden ragyogóan tiszta. Alkoholos italokat viszont fogyaszthatunk itt!
A víz feletti villák az összes resort-szigeteki szobatípus közül a legdrágábbak, viszont hatalmas élmény itt megszállni. Konkrétan a lábunk alatt úsznak el a cápák, ráják. Bármerre nézünk, csodálatos kékség vesz körül.
A resort szigetek egyik hátránya az, hogy csakis a szigeten található hotel szolgáltatásait leht igénybe venni. Ezeken a szigeteken nincsenek kisboltok, mint a lakott szigeteken, ahol olcsón hozzá lehet jutni rágcsálnivalókhoz, szuvenírekhez. Itt csakis a hotel által nyújtott szolgáltatásokat lehet igénybe venni, melyeknek bizony megvan az ára. A programok is sokkal drágábbak ennek köszönhetően. Ezeken a szigeteken nem nyerhetünk betekintést a helyiek életébe, hiszen itt nem élnek Maldív-szigeteki emberek.
Abban az esetben érdemes resort szigetet választani, ha…
- luxusra, exkluzív körülményekre vágyunk;
- nem okoz problémát számunkra több százezret vagy akár milliókat költeni a szállásra;
- alkoholos italok nélkül nehezen tudunk elképzelni egy nyaralást.
Megjegyzés: mi egy éjszakát resort szigeten töltöttünk Gangehi Island-en, készítettem erről is egy videót:
@agi.travels Ez az egyik legolcsóbb resort sziget a Maldív-szigeteken, és még ez is nagyon drága. (Gangehi Island) #utazás #utazásitippek #neked #nekedbe #fy #fyp #magyartiktok #foryoupage #maldívszigetek
Maldív-szigetek: transzfer az általunk választott szigetre
A transzfer ára és formája attól függ, hogy a fővárostól milyen távolságra található szigetet választunk. Amennyiben a főváros közelében található a sziget, legyen az resort vagy lakott sziget, motorcsónakkal (‘speedboat’) juthatunk el a szigetre. Ez a közlekedési forma sokkal olcsóbb, mint a kisrepülőgéppel (‘seaplane’) való eljutás.
A motorcsónakos transzfer ára 20-70 dollár között mozog per út, természetesen az ár a távolságtól függ. Ukulhasra például 50 dollárba került a transzfer egy útra. A kisrepülőgépes transzfer körülbelül 200-300 dollártól kezdődik egy útra.
Azt fontos megemlíteni, hogy lakott szigetre kizárólag motorcsónakkal lehet eljutni. A lakott szigetek közelében ugyanis nincs vízi leszállópálya. A távolabbi lakott szigetekre úgy lehet repülővel eljutni, hogy egy hozzá közel lévő resort szigetre kell kérni a repülős transzfert. Majd pedig motorcsónakkal lehet átmenni a választott lakott szigetre.
A transzfert mindig a szállásfoglalás után kell elintézni, a szállásadó segítségével. Általában ő veszi fel velünk a kapcsolatot és érdeklődik, milyen módon szeretnénk eljutni a szigetre.
Programok, amikre érdemes befizetni
Nagyjából mindegyik lakott sziget ugyanazokat a programokat kínálja – hozzávetőleges árakkal:
- manta rája szafari – 50-60$
- cetcápával úszás – 100-120$
- snorkeling – 20-30$
- resort sziget látogatás – 150-200$
- homokpad látogatás – 50-70$
- piknik sziget látogatás – 70-80$
- delfin les – 70-100$
Ezeken kívül vannak más programok is, de ezek a legnépszerűbbek. Mi a manta rája szafarit, sznorkelinget és cetcápával úszást pipálhattuk ki. Manta rájákkal és cetcápával találkozni hatalmas élmény, kihagyhatatlan!
A szálláshely tud segíteni a programokban is, de választhatunk mi magunk is erre specializálódott irodát. Mi például a cetcápával úszásra a Murakabay Maldives-t választottuk, helyi cég. Nagyon profik, jófejek, ajánlani tudom őket. a 120$-t lealkudtuk 90-re, de csak azért mert nyolcan voltunk. Alkudozni mindig kell!
Egyéb fontos tudnivalók
Ha a Maldív-szigetek az úticélunk, mindenképpen vigyünk dollárt magunkkal. Kártyával jellemzően lehet fizetni a kisboltokban és éttermekben is, de nem mindenhol, ezért legyen tartalék készpénz nálunk. Korlátozott lehetőség van készpénzfelvételre a szigeten. Ukulhason például egyetlen ATM volt, viszont arról nincs információm, hogy működött-e.
Nem teljesen elvárt borravalót adni az éttermekben és a túrákon, de azért illik (kb 10%-ot). Jól esik nekik, de nem várják el úgy, mint például Egyiptomban, Tunéziában. Ha nem adunk borravalót, akkor sem fognak csúnyán nézni ránk.
Mindenképpen vigyünk magunkkal leglább 50 faktoros naptejet, vízipapucsot (a korallok miatt), és snorkeling felszerelést. Ezekre biztosan szükségünk lesz, és ott helyben sokkal drágábban lehet beszerezni.