Tunézia az egyik legnépszerűbb “all-inclusive” úticél Magyarországról, de az egyhetes evés-ivás-fürdésnél sokkal többet tartogat ez az ország. Fakultatív kirándulások révén felfedezhetjük a Föld legnagyobb sivatagát, a Szaharát, tevegelhetünk, ellátogathatunk az ország fővárosába, Tuniszba, vagy a híres kék-fehér művészfaluba, Sidi Bou Said-ba.
Tartalomjegyzék
Tunézia és az all-inclusive utazások
Már két alkalommal jártam Tunéziában, mindkétszer all-inclusive nyaralást foglaltam. Hogy miért? Tunézia azon kevés úti célok egyike, ahova utazási irodával sokkal olcsóbb (és persze egyszerűbb) elutazni, mint saját szervezésben. Én magam is ezt ajánlom azoknak, akik utazási tanácsadással kapcsolatban keresnek meg. Ennek az az elsődleges oka az, hogy Tunézia reptereire nincs menetrendszerinti járat Budapestről, csak charter járat. A charter járat egy külön célra kibérelt repülőjárat, általában utazási irodák bérlik ki. Nem jár rendszeresen, csak időszakosan (például nyáron), nem is lehet rá repülőjegyet foglalni, csak utazási csomagban, azaz szállással és transzferrel együtt.
Így tehát ha Tunéziába utaznál saját szervezésben, és külön-külön foglalnál repjegyet és szállást, akkor az sokkal többe fog kerülni, mint utazási iroda által. Emellett kényelmetlenebb is lesz, hiszen csak átszállással tudsz eljutni az úti célodra.
Első alkalommal bécsi indulással utaztam Tunéziába az Invia utazásközvetítő által, második alkalommal pedig a Taurus Reisen utazási iroda meghívására utaztam. A Taurus Reisen azon kevés irodák egyike, mely Tunéziába szervez all-inclusive utazásokat. Saját charter repülőjáratot bérelnek ki erre a célra, melyet a tunéziai Nouvelair légitársaság teljesít. Szívből ajánlom őket, ha budapesti indulással utaznál Tunéziába – nagyon profik a szervezésben!
Tunézia all-inclusive utazásait már nagyjából 170,000 forinttól lehet foglalni 3 csillagos hotelben, de nem biztos, hogy érdemes. Mivel Afrikába utazunk, így mindenképpen foglaljunk minimum 4, de inkább 5 csillagos szálláshelyet. Én mindkét alkalommal 5 csillagos hotelt választottam, és teljesen meg voltam elégedve velük! Azoknak az utazási csomagoknak, amelyek 5 csillagos szállást tartalmaznak, nagyjából 250,000 forinttól kezdődik az ára – határ pedig a csillagos ég.
Az utazási irodánál lefoglalt utazási csomagok tartalmazzák a transzfert és a magyar nyelvű idegenvezetőt is. Leszállás után az idegenvezető a reptéren vár egy táblával, majd minden utasnak segít megtalálni a megfelelő buszt, amely elviszi őket a választott szállodába.
Milyen egy 5 csillagos szálloda Tunéziában? Íme, az El Mouradi Palace
Első alkalommal a Sousse-i Marriott hotelben voltam, második alkalommal pedig a Port El Kantaoui-ban található El Mouradi Palace hotelben. Mindkét szálloda 5 csillagos, és mindkettőt szállodát bátran tudom ajánlani, de bővebben a másodikról írok, hiszen az az élmény frissebb.
Tunézia 5 csillagos hotelei, így az El Mouradi Palace is saját stranddal rendelkeznek a Földközi-tenger partján, ahol a napernyők és napágyak ingyenesen használhatók. A part mellett található a szálloda egyik bárja, ahonnan korlátlanul rendelhetsz alkoholos és alkoholmentes italokat, illetve bizonyos idősávakban különböző ételeket is, mint például palacsinta vagy pizza.
Étkezni naponta négy alkalommal lehet: a reggeli 6:00 és 10:00 között, az ebéd 12:00 és 14:00 között, az uzsonna 16:00-17:00 között, a vacsora pedig 18:30-21:00 között van. A büféasztal igen széles választékkal rendelkezik, itt mindenki megtalálja a neki tetsző ételt és italt: sok féle hús, köret, zöldség, savanyúság, gyümölcs és desszert közül lehet választani.
A hotel belső terei hatalmasak, így még akkor sem fogsz zsúfoltságot érezni, hogyha a szálloda teljes kapacitáson üzemel. A medence is óriási, talán még egy hotelben sem találkoztam ekkora medencével. Méretének köszönhetően sosem volt tele és a víz nagyon kellemes volt. Emellett van egy gyerekmedence is, ahol biztonságosan fürödhetnek a legkisebbek.
A gyerekek számára esténként, vacsora után zenés-táncos interaktív előadást szerveznek, amelyet a kisgyerekek nagyon élveznek. Így a szálloda tökéletes választás kisgyerekes családoknak is. A gyerekeknek szóló előadások után pedig következnek a felnőttek szórakozatását szolgáló műsorok, mint például a karaoke vagy különböző interaktív játékok, amelyben bevonják a közönséget. Emellett naponta több alkalommal is interaktív programokat szerveznek, mint például aqua gym, zumba, darts, táncóra, stb.
Tunézia: fakultatív programok
Számtalan fakultatív program közül lehet választani Tunéziában, és érdemes is! Az, hogy egy hotel all-inclusive ellátást kínál, nem jelenti azt, hogy végig a hotelben kell pihenni. Ajánlott legalább 2-3 fakultatív programon részt venni, hogy jobban megismerhessük az ország kultúráját, felfedezzük Tunézia legszebb helyeit.
Általában a Sousse-ban és környékén fekvő hoteleknél az alábbi programok közül lehet választani (a Taurus Reisennél):
- Két napos sivatagi szafari
- Három napos szafari jeep túra
- Tunisz – Karthágó – Sidi Bou Said
- Dougga
- Kairouan – El Jem – Sousse
- Hammamet és Nabeul (fél napos)
- Fél napos hajókirándulás kalózhajóval
- Városnézés (Sousse)
- parasailing (ezt nem az iroda kínálja)
Ha csak egy programot szeretnél választani, akkor a sivatagi szafari legyen az! Szívbből ajánlom a Tunisz – Kartágó – Sidi Bou Said programot is, illetve a hajókirándulást is, hiszen jó mulatság.
Fél napos sivatagi szafari
A két napos sivatagi szafarinak fő célpontja természetesen a Szahara. Elvisznek a holdbéli tájjal rendelkező Matmatába, megnézheted a berberek sziklába vájt lakóhelyeit, helyi autentikus finomságokat kóstolhatsz, tevegelhetsz a sivatagban, megtekintheted a napfelkeltét a csodálatos Chott el Jerid sóstónál, sétálhatsz Kairouan szent városában, és több ikonikus Star Wars-forgatási helyszínre is eljuthatsz. Ez a két napos program tartalmazza az étkezéseket és egy éjszaka szállást egy 4 csillagos sivatagi szállodában, és nagyjából 55 ezer forintba kerül.
Tunisz – Kartágó – Sidi Bou Said
A fakultatív program során három csodás településre vittek el minket. Tuniszban, Tunézia fővárosában a bazár felfedezésén volt a hangsúly. Kartágóban az ókori római és pun műemlékeket tekintettük meg. Végül pedig a híres kék-fehér faluba, az andalúz művészfaluba, Sidi Bou Saidba látogattunk el, amely teljesen lenyűgözött! A 10-11 órás program tartalmazta az ebédet is, és 28,000 forintba került.
Kalózhajós kirándulás
A fél napos hajókirándulás során a nyílt vízre vittek minket a “kalózhajóval”, majd egy adott ponton megálltunk és be lehetett ugrani a vízbe. Utána ebédeltünk, egyébként meg végig szórakoztatott minket a legénység, tánccal-zenével, fakír show-val és tűz show-val! Ezt a programot inkább felnőtteknek ajánlom, gyerekek számára lehet, hogy “túl sok” lesz.
Tunézia: további hasznos tippek
- Tunézia tengerparti településein júniusban és szeptemberben a legkellemesebb az idő, jobb ekkor utazni, mint a nyári legmelegebb hónapokban;
- Érdemes borravalót adni, de nem kell túlzásokba esni, mint Egyiptomban. A helyi idegenvezető tanácsára gyakran adtunk 1-2 tunéziai dínárt étkezéseknél, ami 120-240 forintnak felel meg. A fakultatív programok végén is illik borravalót adni.
- Ha sétálni megyünk a városba és bazárba, akkor érdemes valahogyan elrejteni a hoteles karszalagunkat, például órával. Sok helyi azzal próbálkozik, hogy azt állítja, ő az adott hotel szakácsa/pincére stb., borravalót kér, és alig lehet lerázni őket.
Remélem, találtál néhány hasznos tippet a beszámolóban! Ha igen, akkor megköszönöm, ha bekövetsz az alábbi közösségi média felületeken is:
- Instagram: @agi.travels
- Tiktok: @agi.travels
- Facebook: agi.travels