Jordánia egy csodálatos ország, amely pillanatok alatt lenyűgözi a kíváncsi utazót természeti csodái, történelmi múltja és gazdag kultúrája által. Közvetlen fapados járattal könnyen és ha szerencsénk van, olcsón elérhető, így igazán népszerű desztinációvá nőtte ki magát.
Rendkívül szerencsésnek érzem magam, ugyanis a jordániai utazáson meghívottként vehettem részt: a Jordán Turisztikai Hivatal (Visit Jordan) megbízásából az Aviareps Hungary szervezett egyhetes túrát magyar utazó bloggerek és újságírók számára, a kiváló csapatnak pedig én is tagja lehettem. Hét éjszakát töltöttünk szebbnél-szebb, 4-5 csillagos szállodákban, rengeteg finom ételt kóstoltunk meg, miközben kipipáltuk az ország legnépszerűbb látványosságait.
Tartalomjegyzék
Három órás repülőút
Jelenleg a Wizz Air és a Ryanair is üzemeltet járatot Ammanba, Jordánia fővárosába. Novembertől a Wizz Airnek Aqabába is indít járatot, amely által tökéletes keretet adhatunk utazásunknak: Ammanba érkezünk, majd Aqabából indulunk haza. Hosszú órákat tudunk majd ezzel spórolni, amit az úton töltenénk!
Mi a Ryanair járatával repültünk Ammanba, amely reggel 6 óra 10 perckor indult Budapestről egy keddi napon. A hajnali járatnak köszönhetően már az első napot szinte teljes egészében kiélvezhettük, hiszen már 12 óra körül a szálláson voltunk.
Beutazási feltételek
Jordániába csak útlevéllel lehet beutazni, valamint vízumot szükséges igényelni.
Jordánia nyitott minden utazó (oltott és oltatlan) számára, a belépésnek ugyanakkor két feltétele van:
- Belépés előtt ki kell tölteni az alábbi formanyomtatványt: https://www.gateway2jordan.gov.jo/index.html. A rendszer egy QR-kódot generál, amelyet fel kell mutatni érkezéskor a repülőtéren.
- Az esetleges COVID ellátás költségeit is fedező (magyar és/vagy angol nyelven kiállított) egészség/utasbiztosítás.
Ha legalább három éjszakára utazunk az országba, érdemes beruházni a Jordan Pass-re: a legolcsóbb csomag 99 dollárért tartalmazza a vízumot, egynapos belépőt Petrába, valamint belépőt további 40 látványossághoz.
Jordánia: mikor érdemes meglátogatni?
Az utazásra legalkalmasabb hónapok a március, április, május, valamint az október és november. Ezekben a hónapokban tökéletes az időjárás. Jordánia nem a legjobb úticél nyáron, ugyanis nagyon meleg van. A Wadi Rum sivatagban a májusi utunk során is majdnem 40 fok volt!
Saját szervezés vagy idegenvezető?
A fapados járatok és ezzel együtt az olcsó megjelenésével sok ember térképére került fel Jordánia, mint lehetséges úticél. Az egyik leggyakoribb kérdés az országgal kapcsolatban, hogy saját szervezésben, vagy szervezett útra érdemes menni? Mi idegenvezetővel voltunk végig, hisz egy jól összerakott programterv szerint fedeztük fel az országot. Saját szervezésben is megoldható az utazás, viszont ezt főként gyakorlott utazóknak ajánlom. Ha kezdő utazó vagy, akkor inkább szervezett utazáson vagy legalább szervezett programokon érdemes részt venni.
Amennyiben saját magadnak szervezed az utazást, akkor vedd figyelembe azt is, hogy Jordániában nem túl jó a tömegközlekedés. Mindenképpen ajánlott kocsit bérelni vagy ha erre nincs lehetőség, akkor sofőrt bérelni. A sofőr napi díja 100-150 dollár között változik, ennyiért természetesen oda visz, ahova csak szeretnéd!
Szállások
Utazásunk során fantasztikus hotelekben szállhattunk meg, viszont ezek nem voltak pénztárcabarát szállások. Ha nem spórolós utat tervezel, akkor mindegyiket bátran ajánlom! Ha viszont olcsóbb utat tervezel, akkor érdemes szétnézni Bookingon, hiszen nagyon sok olcsó árkategóriájú szállás közül válogathatsz. Ammanban például egy éjszaka két főre 8000 forinttól kezdődik.
A Bristol Hotel Amman egy négy csillagos, medencés szálloda a fővárosban. Három éjszakát töltöttünk itt. Tiszta, igényes szobái vannak, a személyzet nagyon kedves. Ami különösen tetszett, az a folyosókon érezhető pézsmaillat.
A Hayat Zaman Hotel egy igen izgalmas koncepciójú szálloda: egy barlangban építették ki! Petra városától csupán 10 kilométerre fekszik, így tökéletes választás lehet, ha különleges szállásra vágysz. Van egy külső medencéje, illetve egy hammamja is.
A Mövenpick Tala Bay egy Aqaba közelében található 5 csillagos rezort, saját partszakasszal a Vörös-tengerre. ha egy kis luxusra vágyunk, tökéletes választás lehet.
Amennyiben a Holt-tenger is a programtervben szerepel (és miért ne szerepelne benne?), érdemes megfontolni, hogy két-három éjszakára a Crowne Plaza Dead Sea-t válasszuk. Ez az 5 csillagos rezort saját partszakasszal rendelkezik, hatalmas kültéri medencéi illetve wellness részlege van, igazán lenyűgöző hotel.
A Wadi Rum sivatagban található Sun City Camp volt a kedvencem, ahol végre én is kipróbálhattam a “glampingezést”. Hatalmas élmény volt a sivatag közepén megszállni egy luxus sátorban, és az ágyamból bámulni a csillagokat!
A tökéletes programterv Jordánia meglátogatására
Az utazás során rengeteget voltunk úton, öt különböző hotelben szálltunk meg. Kiválóan lett összerakva a program: úgy, hogy minden fontosabb látnivaló férjen bele a hét napba, de soha ne kelljen 3-4 óránál többet buszon tölteni. Ami azt illeti, négyórás út is csak egy volt, Aqabából a Holt-tengerig.
Első napok
Első nap: 12 óra körül érkeztünk meg a Bristol Amman Hotelbe, ahol összesen három éjszakát töltöttünk. Ebéd után rögtön kaptunk három órányi szabad programot, ami nagyon jól jött, tekintve, hogy hajlani 3 óra körül ébredtünk fel. A szabadprogram után tettünk egy rövid sétát az ammani City Mall környékén, majd indultunk tovább a vacsoránk helyszínére, amely a Sufra nevű étterem volt.
Második nap: A napot az ammani római színház felfedezésével kezdtük, ezt követően az ammani Citadelt jártuk be. Innen indultunk a római kori romvárosba, Jerashba, ahol bő három órát töltöttünk el. Ebéd után (Artemis Restaurant) megcsodáltuk Ajloun várát, majd indultunk is vissza Ammanba. A híres-neves Tawaheen Al Hawa étteremben vacsoráztunk aznap.
Harmadik nap: A királyi autómúzeummal kezdtük a napunkat, ahol körülbelül másfél órát töltöttünk. Ezután következett az egyik kedvenc jordániai kalandom, mégpedig a kanyoning túra (túrázás a vízben) Wadi Mujibban. Ezen a napon a hotel éttermében vacsoráztunk.
Negyedik nap: Először a Nébó-hegyre mentünk fel, ahonnan Mózes meglátta az Ígéret Földjét, majd Madaba városát fedeztük fel. Ebéd után (Midway Restaurant) megnéztük a világ legkisebb hotelét Shoubakban, majd pedig távolról megcsodáltuk a Shoubak-kastélyt is. Este még jutott egy kis idő Little Petrára is, mielőtt elfoglaltuk a következő szálláshelyünket, a Hayat Zamad Hotelt.
Az utazás vége fele közeledve
Ötödik nap: Petra felfedezésével kezdtük a napot, azonban csak négy óránk volt erre, így csak a Kincstárt látogattuk meg. Ebéd után indultunk tovább Wadi Rumba, ahol a szállás elfoglalása után tevegelni mentünk (1 óra), amit egy sivatagi jeep túra követett, amely körülbelül 2 órát tartott.
Hatodik nap: Reggeli után rögtön indultunk Aqabába, ahol egy 4 órás snorkeling túrán vettünk részt. Ezt követte a szállásunk elfoglalása (Mövenpick Tala Bay, Aqaba), a délután pedig fürdőzéssel és pihenéssel telt.
Hetedik nap: Reggeli után indultunk tovább a holt-tengeri szálláshelyünkre, a Crowne Plaza Dead Sea-be. Ez a buszút volt a leghosszabb, körülbelül négy órát tartott. A szobáink elfoglalása után lementünk a Holt-tengerbe lebegni (a szálláshely saját partszakasszal rendelkezett), majd a csodálatos rezortban pihentünk.
Nyolcadik nap: Reggel fél nyolckor hagytuk el a szállást, 9 körül értünk a reptérre, 11 órakor pedig indultunk haza.
Jordánia legfontosabb látnivalói
Az egyhetes utazás során szinte minden fontos attrakciót kipipálhattunk. Bár szeretem saját magamnak szervezni az útjaimat, nagyon örültem, hogy végre részt vehetek egy olyan utazáson is, ahol nem kell a tervezéssel foglalkoznom és kiélvezhetem az utazás minden percét. Mutatom, hogy mit néztünk meg az egy hét alatt!
Petra, a világ hét új csodájának egyike
Ki ne hallott volna Petráról? Ez a sziklába vájt város kétségek nélkül a leglátogatottabb turisztikai attrakció Jordániában, az ország szimbólumává vált az évek során. Joggal vált 1985-ben a UNESCO kulturális világörökségének részévé is, hiszen páratlan történelmi és régészeti lelőhely. A város nem csak arról híres, hogy sziklába vájták – fejlett vízvezetékrendszere is lenyűgöző!
Az élénkvörös homokkő sziklafalakba faragott Petra több száz évre „elveszett” a nyugati világ számára, ugyanis csak 200 évvel ezelőtt, az 1800-as évek elején fedezték fel újra. Ez a lenyűgöző sziklaváros évszázadokon át üresen és szinte romokban állt. Réges-régen a nabateusok virágzó fővárosa volt, Krisztus előtt 312-ben alapították.
A Petrába vezető út lenyűgöző: egy több mint egy kilométere hosszú, magas sziklákkal körülvett úton keresztül lehet megközelíteni a várost. A látogatók nagy része a híres Kincstárra kíváncsi, amely egyértelműen a legnépszerűbb fotó helyszín Jordániában. Petra azonban ennél sokkal többet kínál: a város hatalmas, körülbelül három nap alatt lehet alaposan bejárni!
Az egy napos belépő 50 jordán dínárba kerül, ami 25 ezer forint. A két napos 55, a három napos belépő pedig 60 JOD, azonban a Jordan Pass tartalmazza a belépőt Petrába is, mellyel sokat spórolhatunk.
Wadi Rum, a világ egyik leglátványosabb sivataga
A Hold Völgyének is nevezett Wadi Rum sivatag 720 négyzetkilométeren fekszik, a világ egyik legszebb sivatagaként ismert. A vöröses színű homok és több száz méter magas sziklák igazán különleges látványt nyújtanak, a UNESCO világörökség részét képezik. A különleges táj sok Hollywood-i filmből visszaköszön, ugyanis Wadi Rum egy igazán népszerű forgatási helyszín. Itt készült az Indiana Jones és az utolsó keresztes hadjárat (1989), Arábiai Lawrence (1962), Transformers: Bukottak bosszúja (2009), Mentőexpedíció (2015), Zsivány Egyes – Egy Star Wars-történet (2017), Star Wars: Skywalker kora (2019), Aladdin (2019), Dűne (2020).
Igazán egyedi “sátrakban” szállhatunk meg a sivatagban, melyeknek ára napi 120 (!) forinttól kezdődik és határ a csillagos ég. Az út során mi a Sun City Camp luxussátrakban szálltunk meg, melyek bár sátraknak néznek ki kívülről, valójában igényesen berendezett, zárt szobák, saját fürdőszobával, hatalmas üvegfallal, elképesztő kilátással a sivatagra. Fantasztikus az a csend, ami itt körülvesz. Úgy aludni, hogy távol a világ zaja, nem hallod a kocsikat, a nyüzsgő várost, valami leírhatatlan.
Nagyon sok sivatagi program közül lehet választani, de mindenképpen ajánlott egy jeep-túrán részt venni, ha itt járunk. Különböző hosszúságú túrák közül válogathatunk, az ár pedig 15 dínártól (7500 Ft) kezdődik. A tevegelés is egy népszerű program Wadi Rumban. Forgatási helyszíneket látogathatunk meg, egyes túrák keretein belül a szabad ég alatt aludhatunk.
A sivatagba a belépés nem ingyenes: 5 dínárba, azaz 2500 forintba kerül. A Jordan Pass tartalmazza a belépőt Wadi Rumba.
Jerash, Jordánia ókori romvárosa
Jerash (magyarul Dzserash) egykor virágzó római város volt. Itt sétálni olyan, mintha visszautaznánk az időben, ugyanis ez a világ egyik legjobban megőrzött ókori római városa. Hadrianus diadalíve alatt átsétálva kezdhetjük városnéző kalandjainkat a jerashi romok között. A kapu hatalmas, nagyjából 11 méter magas, azonban fénykorában kétszer ilyen magas volt. A Hippodrom egy 2-3. század körül épült sportpálya, amely egykoron szekérversenyeknek adott otthont a nézők ezrei számára – ami azt illeti, 15 ezren fértek el itt. Ma újra át lehet élni ezeket az élményeket, ugyanis egy szervezet rendszeresen megrendezi ezeket.
Az Ovális Fórum a jerashi romok egyik legkiemelkedőbb építménye. A tér 90 méter hosszú és 80 méter széles, és mindkét oldalán 56 ión stílusú oszloppal övezett járda fogja közre. A Déli színház Domitianus császár uralkodása alatt épült, és csodálatos akkusztikája lévén még a legfelső ülésekről is jól lehet hallani az előadót, ha az egy bizonyos pontban áll. Elképesztő, hogy az ókor “mérnökei” mire voltak képesek!
A belépő Jerashba 10 dínár, azaz 5000 forint. A Jordan Pass ezt is tartalmazza!
Ammán, a nyüzsgő főváros
Ammán Jordánia modern és ősi fővárosa, mely az egyik legrégebbi folyamatosan lakott városa. Eredetileg hét dombon terült el, akárcsak Róma, mára már legalább tizenkilenc dombon fekszik a hatalmas város, melynek lakossága közel 3 millió.
Amman az ellentétek városa, az ókori és a modern keveréke.
A gyakran „fehér városnak” nevezett Amman épületei a bézs és fehér színek nagyszerű keverékében pompáznak. A fehér szín az építőiparban használt mészkőnek és homokkőnek az eredménye, a legtöbb épület ugyanis ebből készült.
Nem kell Jerashig vagy Petráig mennünk ahhoz, hogy fantasztikus régészeti lelőhelyeket találjunk Jordániában. Az ország fővárosa, Amman is római kori látványosságoknak ad otthont. A történelemrajongók számára az egyik legérdekesebb látnivaló az ammáni római színház, amely 6000 fő befogadására alkalmas. Az amfiteátrum múltja akkoriba nyúlik vissza, amikor Amman csaknem 2000 évvel ezelőtt Philadelphia néven ismert római város volt. A színház napjainkban is számos rendezvénynek ad otthont.
A közel 3 millió lakosságú várost a Citadella koronázza meg, ahonnan csodálatos panoráma tárul elénk. A “romok szerelmesei” itt is otthon fogják érezni magukat: itt található a Herkules-templom egykori római szentély maradványa, az Umayyad-palota, valamint a régió legrégebbi településének emlékeit tartalmazó múzeum. A belépő 3 dínár, Jordan Pass tartalmazza.
Holt-tenger, a sós csoda
A Holt-tenger Jordánia és Izrael határán fekszik 605 négyzetkilométeren, 420 méterrel a tengerszint alatt. Fokozatosan szárad ki, a víz szintje évente 1 méterrel csökken, 1960 óta egyharmadát elveszítette. Arról híres, hogy nem lehet úszni benne, csupán lebegni, valamint az itt található iszap rendkívül jó hatással van a bőrre.
Rendkívül fura és egyben izgalmas volt lebegni a Holt-tengeren: 34%-os sótartalma biztosít arról, hogy véletlenül se süllyedjünk el. A víz “tapintása” pedig krémes, kellemes. A tíz perces fürdőzés után azonnal beketük magunkat holt-tengeri iszappal, melyet száradás után rögtön lemostunk a Holt-tengerben.
Aqaba, Jordánia üdülőparadicsoma
Aqaba (Akaba) a Vörös-tenger partján fekszik Jordánia déli csücskében, hegyekkel és sivataggal körülvéve. Népszerű üdülőparadicsom, számtalan rezort szálloda található itt, melyek saját partszakasszal rendelkeznek. A Vörös-tenger híres sokszínű tengeri élővilágáról: gyönyörű korallokat, színes halakat lehet meglesni sznorkeling során. Mi egy négy órás hajós túrán vettünk részt Akabában, mely során nekünk is lehetőségünk adódott sznorkelezni, valamint egy finom ebédet elfogyasztani a hajón. Búvárkodásra is van lehetőség itt.
Wadi Mujib, a természet szerelmeseinek
Wadi Mujib Jordánia válasza az USA-beli Grand Canyonra. Egy lenyűgöző kanyon, amely a Mujib folyó fölé magasodik. Ez a folyó a Holt-tengerbe torkollik, ezáltal 400 méterrel fekszik a tengerszint alatt. A természetkedvelők imádni fogják ezt a helyet, nekem személy szerint a kedvenc élményem volt Jordániában a sivatagi kalandokkal együtt!
Sok kirándulási lehetőség kínálkozik itt a látogatók számára. Mi a népszerű Siq Trail túraútvonalat jártuk végig, mely körülbelül 1 kilométer hosszú, a végén egy vízeséssel. Fantasztikus élmény volt! Hol 10 centis vízben sétáltunk, hol úsztunk, hol sziklát másztunk, hol lecsúsztunk, hol lebegtünk a vizen, csodálva a körülöttünk magasló kanyonokat… Szavakba nehéz önteni, mennyire jó élmény volt.
A Siq Trail-re a belépő 21 dínár, azaz kb. 10 500 forint. A helyszínen lehet vízipapucsot venni, ha nincs megfelelő felszerelésünk. Sportöltözetet ajánlott viselni (nem fürdőruhát!).
Nébó-hegy, a bibliai helyszín
A Nébó-hegy Jordánia bibliai helyszíneinek ékköve. Az Ószövetség szerint ez volt az a hely, ahol Mózes meglátta az Ígéret Földjét halála előtt. Ma népszerű látványosság, itt található a híres Mózes-emléktemplom és az ország legjobb állapotban fennmaradt mozaikja a 6. századból.
A hegy 710 méterrel fekszik a tengerszint felett. Szép, tiszta időben igen messzire el lehet látni innen: akár Jerikó és Jeruzsálem is megtekinthető a távolban.
A belépő 2 dínár (1000 Ft).
További látnivalók:
- Madaba a mozaikok városa, az itt található Szent György templomban fedezték fel a Krisztus Evangéliumának helyszíneit tartalmazó eddigi legrészletesebb térképét kétmillió darab mozaikkockából kirakva;
- Shoubak-vár: 12. században épült keresztes erőd;
- Ajloun-kastély: szintén 12. században épült muszlim vár;
- Dana bioszféra rezervátum.
Jordánia ízletes konyhája – mit érdemes megkóstolni?
Utazásunk során rengeteg finomságot kóstoltunk, lehetőségünk adódott megismerni a jordán konyha legjellegzetesebb fogásait. Földrajzi fekvésének köszönhetően a jordán konyhára az észak-afrikai, közel-keleti, iráni és mediterrán ízvilág is erős hatást gyakorolt.
Jordániában nagyon népszerű a mezze, azaz kis adag hideg és meleg előételek, mint például a hummusz, baba ghanoush (padlizsánkrém), muhammara, tabbouleh, olívabogyók. Ezek mellé természetesen jár a lepénykenyér is. Minden egyes alkalommal hatalmas adagokat pakoltak az asztalunkra, megenni sem bírtunk mindent – és a főétel csak ezután következett!
A mansaf az egyik legnépszerűbb jordán étel, Jordánia nemzeti ételének is nevezik. A mansaf alapját egy igen különleges szósz adja: kecsketejből készült joghurtot fermentálnak, megszárítanak, majd higítva szószt készítenek belőle, ebben főzik meg a bárányhúst. Rizst vagy bulgurt tálalnak mellé.
Egy népszerű rakott étel a maqluba, amely arab nyelven annyit jelent, hogy “fejjel lefelé” – ugyanis így készítik el az ételt, fordított sorrendben pakolva. Legalul van a zöldség, felette a hús, majd a rizs. Tálalás során az asztalra csapják a tálat és megfordítják az ételt.
Jordánia egy fantasztikus ország, amely az utóbbi évek során rendkívül népszerű úticéllá vált a magyar utazók körében. Ez nem meglepő, hiszen csupán néhány óra alatt érhető el Budapestről, mégis egy teljesen más világba, kultúrába cseppen az utazni vágyó ember – és ez az utazás lényege.
_______________________________________________________________________________________________________________________________
- Utazási tanácsadásról bővebb infók: https://utazasakobon.hu/utazasi-tanacsadas/
- Instagram: https://www.instagram.com/agi.travels/
- Tiktok videóim – hasznos tippek utazáshoz: https://www.tiktok.com/@agi.travels