A 2018-as év utolsó repülős útja Dublin városába vezetett. Szabadnapok híján nem is gondolkodtam hosszabb útban, mint egy hétvégi, két napos kiruccanásban. Én egyébként is szívesebben maradok a 2-3 napos európai utaknál és a hosszabb nyaralásokat meghagyom tengerentúlra, hiszen Európán belül nagyon könnyen és olcsón el lehet jutni szinte bárhova. Ha pedig annyira megteszett egy desztináció, hogy úgy gondolom, nem volt elég rá két nap, akkor úgyis bármikor visszatérhetek.
Tartalomjegyzék
Repülőjegy
Van néhány fapadossal is könnyen megközelíthető úticél, amely már régóta a kívánságlistámon van, de eddig nem sikerült meglátogatni: Málta, Azori-szigetek, Grúzia, Kazahsztán, Oroszország. Ilyen volt Írország is, sokat nézegettem a dublini repjegy árakat, de nem igazán találtam olcsó jegyet (olcsó alatt értsd: 15 ezer forint alattit, én ritkán veszek annál drágábbat fapados úticélra). Szerencsére nyáron volt egy akció a repjegy.hu-n, amelynek keretében a 20 ezer forintos repjegy utalványt 10 ezerért lehetett megvenni (azóta többször is volt ilyen akció). Kaptam az alkalmon és megvettem, és még aznap találtam egy dublini repjegyet egy novemberi hétvégére 20 ezerért, de az utalványnak köszöhetően csak 12 500 forintba került (kb 2500 Ft volt az adminisztrációs díja a repjegy.hu-n, de így is nagyon megérte!).
Szállás
Dublin nem túl olcsó hely, de szerencsére sikerült egy olyan szállást találni, amely nem volt drága, könnyen megközelíthető volt a központ és a reptér is, és még reggelit is kaptunk! 🙂 Airbnb-re esett a választásunk, és ugyan nem volt miénk a teljes lakás, csak a padlásszoba, de így is nagyon elégedettek voltunk vele, úgyhogy bátran tudom ajánlani. A reggeli nagyon finom volt: péksütit, házi kenyeret, lekvárt, nutellát, lazacot, panna cottát, müzlit, kávét, teát kaptunk. Két éjszaka kb 35 ezer forintba került összesen, három személynek. A linket itt találjátok: Dublin Airbnb szoba.
A szállástól tíz percre volt a legközelebbi vasútállomás, a vonattal fél óra alatt be lehetett jutni a belvárosba, a retúrjegy pedig 4,2 euróba került. A reptérről taxival a legegyszerűbb eljutni a szállásra, ez 25-30 euróba kerül.
Látnivalók
Az első napon a híres Trinity College-t, annak régi könyvtárát (Old Library) és a Kellsi Kódex múzeumát (Book of Kells) néztük meg, ahova 11-13 euró között mozog a belépő, időponttól és kortól függően. Engem igazából a könyvtár érdekelt, de csak arra külön nem lehetett belépőt venni. A könyvtár legérdekesebb része a 65 méter hosszú terem, amelyet Hosszú Szobának neveznek (The Long Room), 200 ezer régi könyvet őriznek itt. A Kellsi Kódex egyébként a 9. század elején készült, evangéliumokat tartalmazó könyv, az ír nemzeti örökség egyik legjelentősebb nyelvi emléke, a korai ír könyvfestészet legkiemelkedőbb darabjaként tartják számon. A 680 oldalas, latin nyelvű kézirat a Vulgata alapján készült, insular majuscule írástípussal, pergamenre.(Bocsi, ezt most a Wikipédiából idéztem, és nem vagyok büszke rá :D).
A Trinity College után részt vettünk egy ingyenes városnéző túrán, amelyet sosem hagyok ki, bárhova is utazom. Nekünk az alábbi túrára esett a választásunk: https://www.dublinfreewalkingtour.ie/ A South Side túra során megnéztük a Trinity College-t, a Temple Bart, Dublin kastélyát, A Szent Patrik-székesegyházat és a Christchurch-székesegyházat. A túra kb három órát tartott, mindegyik helyszínen megálltunk, a túravezető pedig elmondta az adott hely történetét, érdekességeket róla.
Vasárnap a dublinhoz közeli Howth-ba látogattunk el, ide szintén 4 euróba került a retúr vonatjegy. Howth Dublintól kb 15 kilométerre fekszik a Howth Head-félszigeten, a Dublini-öböl északi részén. Volt itt egy túraútvonal a dombon felfelé, amelyen mi is elindultunk, de nem mentünk a végéig, hiszen az nagyon hosszú lett volna és nem is voltunk túrázáshoz öltözve. Miután lejöttünk, megebédeltünk, majd a parton sétáltunk. A szél nagyon erősen fújt, úgyhogy érdemes jó melegen öltözni, főleg, ha novemberben jár arra az ember. Amit itt érdemes még megnézni: a kikötő, a világítótorony, a halpiac.
Étel-ital
Dublinban már napokkal előre foglaltunk helyet az egyik helyi népszerű étteremben (The Old Mill), és milyen jól tettük! Nagy volt a sor az étterem előtt, nem lehetett könnyen bejutni, sokan várakoztak, de így szerencsére nekünk nem kellett. A “The Famous Dublin Coddle” nevű főételt kóstoltam meg, amely lényegében tradicionális ír gulyás (Irish Stew) volt kolbásszal kiegészítve – nagyon ajánlom, isteni volt!
Természetesen egy ír kocsmába is bementünk, és ott mi mást ittunk volna, mint Guinness-t?! Én nem szeretem a sört, de gondoltam, kap egy esélyt tőlem. Sajnos nem ízlett ez a sör sem, kb a felét otthagytam, de azért örülök, hogy megkóstoltam, a “feeling” miatt legalábbis. 😀
Röviden, tömören erre jutott idő két nap alatt Dublinban. Első nap, szombaton még vásárolni is elmentünk a Primarkba, vasárnap pedig délután 5 körül indultunk a reptérre, mivel a gépünk este 8-kor indult. Mindenesetre örülök, hogy lehetőségünk volt ennyire olcsón megúszni egy drága várost, és ajánlani tudom annak, aki egy rövid hétvégi kiruccanásra vágyik, de szabadnapot nem szeretne kivenni miatta: a Ryanair péntek este és vasárnap este is közlekedik Budapest és Dublin között.
Jó utat! 🙂
Ági
Ha autót bérelnél Dublinban: autóbérlés Dublin repülőtér
____________________________________________________________________________________________
Ha további képeket szeretnétek látni az utazásaimról, esetleg hasznos utazós tippeket olvasni, akkor bátran kövessetek be:
- Instagram: agi.travels
- Facebook oldal: Utazás a köbön
- Facebook csoportom: Utazás a köbön – repjegyek, tippek, tanácsok