Először repülni nagy élmény. Hosszú hetekig, akár hónapokig izgatottan várni, hogy végre megtapasztalhasd, milyen az, amikor a földön hirtelen felgyorsul a repülőgép, vagy amikor megcsodálhatod a naplementét az ablakból – megfizethetetlen. Azonban elég sok teendőd van addig, amíg eljutsz a felszállásig: a repülőjegy megvásárlása, a szállás lefoglalása, a reptéri check-in, biztonsági ellenőrzés – csak hogy párat említsek. Ha életed első repülése előtt állsz, vagy csak nagyon régen repültél utoljára, akkor Neked szól ez a bejegyzés, melyben igyekszem minden kérdésre választ adni, ami az első repülés előtt felmerülhet.
Tartalomjegyzék
Hol vásároljam meg a repülőjegyet?
Repülőjegyet vagy a légitársaság saját honlapján, vagy egy közvetítő oldalon, utazási irodán keresztül (pl. Gotogate, Opodo, Edreams, Orbitz, stb) tudsz vásárolni. Hogyha fapadossal utazol, akkor kizárólag a légitársaság honlapján érdemes megvenni a repülőjegyet, mivel a közvetítő oldalon sem fogod olcsóbban megtalálni, sőt, gyakran rátesznek az árra közvetítői jutalékot is, amit elkerülhettél volna, hogyha a légitársaság saját honlapján veszed meg.
A hagyományos légitársaságok (pl. Lufthansa, KLM, Air France, Qatar, Emirates, stb.) által kínált repülőjegyeket viszont szinte kivétel nélkül olcsóbban megtalálod közvetítő oldalakon keresztül, és sok esetben nem is elenyésző a különbség a légitársaság saját honlapján és a közvetítő oldalon feltüntetett ár között. Viszont a közvetítő oldalon keresztül történő repjegyvásárlásnak bőven van hátulütője: a call-centerük gyakran elérhetetlen, ha változtatni szeretnél a foglaláson, akkor nem lesz olyan egyszerű, mintha a légitársaság honlapján tennéd meg, sőt, a közvetítő oldalak a légitársaság díján felül még több pénzt elkérhetnek a változtatásért.
Rengeteg panaszt olvastam már különböző fórumokon és csoportokban a közvetítő oldalakról, persze ez nem azt jelenti, hogy ha te is rajtuk keresztül vásárolsz repülőjegyet, akkor rosszul fogsz járni – viszont mindenképpen szerencsésebb, ha a légitársaság saját honlapján vásárolod meg. A közvetítő oldalak egyetlen előnye igazából az, hogy szinte mindig (sokkal) olcsóbbak.
Nézzünk egy példát: Budapest – Bangkok, 2019. június 8-13. Emirates-szel utazni a legolcsóbban 143 ezer forintért tudunk ezen a dátumon, azonban a Bravofly-on keresztül tudjuk megvenni ennyiért a repjegyet – az Emirates saját honlapján kb 15 ezer forinttal többe kerülne:
Összegezve: a skyscanneren keress rá a repjegyre, ha fapados légitársaságtól dobja ki a legolcsóbbat, akkor mindenképpen a saját honlapján vedd meg, ha hagyományos légitársaság kínálja az olcsó repjegyet, akkor is csak abban az esetben vedd közvetítő oldalon keresztül, hogyha lényegesen olcsóbb (de ez csakis a te döntésed). A magyarországi közvetítő oldalak közül egyébként a repjegy.hu-t és a pelikan.hu-t ajánlom, megbízhatóak, és őket könnyebb is elérni, ha gond akad a foglalással, hiszen Magyarországon van a call centerük.
Hol foglaljak szállást?
Én mindig a Booking.com-on vagy az Airbnb-n keresztül foglalok szállást. A Bookingnak az a legnagyobb előnye számomra, hogy ha a Wizz Air honlapjáról átirányítva foglalsz szállást, akkor a Booking az utazást követő hónapban visszautalja Wizz creditként a szállás árának 10%-kát, amelyet így Wizz Air szolgáltatásokra tudsz elkölteni (repjegy, poggyász, elsőbbségi, stb.) Ez egyáltalán nem rossz üzlet, hiszen egy 100 ezres foglalás után máris 10 ezer forint “üti a markod”. (Jó esetben. Sajnos velem is előfordult már, hogy nem utaltak vissza semmit, június óta is várom…)
A Bookingon az esetek 90%-ában olyan szállást foglalok, amelyet elegendő a helyszínen kifizetni és ingyenesen lemondható néhány nappal az utazás előtt is. Csak abban az esetben fizetem ki előre a szállást, hogyha sokkal drágább lenne helyben fizetni. A Bookingon való keresésnél mindig az alábbi paraméterek szerint szűrök: az alacsonytól a magasabb árig mutassa az ajánlatokat, a szállás értékelése legyen 7, de inkább 8 pont feletti, ne kelljen előre fizetni (No prepayment needed), legyen ingyenesen lemondható (Free cancellation), és gyakran kiválasztom azt is, hogy a reggelit tartalmazó hirdetéseket mutassa (Free breakfast).
Ha még nem regisztráltál a bookingon, akkor az alábbi linket használva 15 euró kedvezményt kaphatsz első foglalásodból: https://www.booking.com/s/35_6/agi01972
Az AirBnb a bookinggal ellentétben nem szállodák, hostelek ajánlatait tartalmazza, hanem magánszemélyek által kiadott szobát/teljes lakásokat. Előnye az, hogy szinte mindig olcsóbb, mint a Bookingon található szállások, és nagyon szuper apartmanokat lehet itt találni; hátránya pedig az, hogy mindig előre kell fizetni és max a foglalás után 48 órával tudod lemondani, utána már nem, és a pénzed sem kapod vissza.
Ha ezen a linken keresztül regisztrálsz, akkor az első foglalásodból 10 850 forint kedvezményt kapsz: https://www.airbnb.hu/c/agis15?currency=HUF
Hogyan tervezzem meg a programot?
Röviden: én mindig nagyon sokat informálódok utazás előtt arról, hogy mit érdemes megnézni, mire érdemes befizetni, mi mennyibe kerül az adott országban, stb. A legtöbb ötletet a TripAdvisor–ról gyűjtöm, valamint a Pinteresten is meglepően jó tippeket lehet találni. A Numbeo egy nagyon hasznos weboldal, amelyről megtudhatod, hogy adott városban mi mennyibe kerül, sőt, a budapesti árakkal is össze tudod ezeket hasonlítani. A Google Maps is a barátom a tervezgetés során: mindig lecsekkolom, hogy a látnivalók milyen távolságra vannak egymástól, tömegközlekedéssel hogyan lehet A-ból B-be eljutni. Ezenkívül netes fórumokon, csoportokban is elolvasom az adott desztinációval kapcsolatos bejegyzéseket, ez is nagyon hasznos tud lenni az útiterv összeállítása során.
Milyen méretű poggyászt vihetek magammal?
Légitársaságonként változó, ezért mindig érdemes leellenőrizni a légitársaság honlapján a poggyászméretet. Sok hagyományos légitársaságnál a feladott poggyász is benne van a jegyárban (Qatar, Emirates, Turkish Airlines, stb.), viszont egyre inkább az a trend, hogy a hagyományosoknál is külön kell fizetni, ha feladottat szeretnél magaddal vinni (Iberia, KLM, British Airways, Air France, stb.)
De mi a helyzet a két nagy fapadossal, akik folyton változtatják a kézipoggyász-szabályzatukat?
Wizz Air
Ha minden extra nélkül veszed meg a repjegyet, akkor egy 40x30x20 cm, kb hátizsák méretű, max 10 kg súlyú táskát vihetsz magaddal, semmi mást, különben megbüntetnek. Ezt felviheted magaddal a fedélzetre, és az előtted lévő ülés alá kell beférnie.
Ha a jegy mellé megvásárolod a WIZZ PRIORITY szolgáltatást, akkor ezen a táskán kívül még egy 55x40x23 cm-es, standard méretű, max 10 kg súlyú kézipoggyászt is magaddal vihetsz a fedélzetre. Ezenkívül természetesen lehetőséged van feladott poggyászért is fizetni (10, 20 vagy 32 kg) aranyáron. 😀
Ryanair
Ha minden extra nélkül veszed meg a repjegyet, akkor egy 40x20x25 cm, kb sporttáska/kis hátizsák méretű, max 10 kg súlyú táskát vihetsz magaddal, semmi mást, különben megbüntetnek. (side note: miért is lenne ugyanaz a méret, mint a Wizznél?:D) Ezt felviheted magaddal a fedélzetre, és az előtted lévő ülés alá kell beférnie.
Ha ELSŐBBSÉGI BESZÁLLÁST vásárolsz a jeggyel együtt, akkor pluszban egy 55x40x20 cm-es, max 10 kg súlyú kézipoggyászt is magaddal vihetsz a fedélzetre. Ezenkívül itt is lehetőséged van feladott poggyászt vásárolni, szintén aranyáron.
A kézipoggyászban max 100 ml-es kiszerelésű folyadékokat lehet vinni, melyeket egy átlátszó zacskóba kell beletenni. Élelmiszert is felvihetsz a kéziben, a lényeg az, hogy ne legyen folyadék. Részletesen ITTírtam a kézipoggyász-pakolásról.
Check-in, azaz utasfelvétel
Hagyományos légitársaságoknál (és néhány fapadosnál is, mint például Norwegian) a reptéren is ingyen be tudsz csekkolni, nem csak online. Fapadosoknál azonban a reptéri check-in nagyon drága, ezért mindenképpen érdemes online, a légitársaság honlapján vagy a mobil appon keresztül elvégezni az utasfelvételt.
Ha nem vásároltál ülőhelyet, akkor a Wizz Airnél utazás előtt 48 órával nyílik meg az utasfelvétel, és legkésőbb a járat indulása előtt 3 órával tudsz online becsekkolni, utána már csak a reptéren lesz lehetőséged erre. Ha vásároltál ülőhelyet, akkor az utazás előtti 30. napon nyílik meg az utasfelvétel. Ha retúr jegyet vásároltál, akkor a visszaútra is be tudsz csekkolni egyszerre az odaúttal, nem kell megvárni az utazás előtti 48. órát.
A Ryanairnél ülőhely-vásárlás hiányában szintén legkorábban 48 órával az utazás előtt tudsz ingyenesen becsekkolni, ülőhellyel pedig már 60 nappal az indulás előtt. Legkésőbb a járat indulása előtt 2 órávallehet elvégezni az utasfelvételt. Azonban a Ryanair online utasfelvételének van egy nagy hátránya: nem számít, hogy retúr jegyet vettél, a visszaútra is csak 48 órával az indulás előtt tudsz becsekkolni. Ez sok esetben gondot okozhat, pl. ha olyan reptérre utazol, ahol nincs lehetőség telefonos beszállókártyát mutatni, mert akkor keresned kell egy helyet és ki kell nyomtatnod a repjegyet, ha nem szeretnél sokat fizetni a reptéri check-inelésre.
Teendők az utazás napján
Végre elérkezett a várva-várt utazás, a repülés ideje, nem is lehetnél boldogabb! 🙂 De mi a teendő ilyenkor? Először is, a legfontosabb, hogy időben érkezz a reptérre. Én mindig azt javaslom, hogy minimum másfél órával a repülés előtt érkezz meg, de én általában kettő vagy három órával előtte szoktam megérkezni. Hogyha feladott poggyászod is van, akkor mindenképpen érkezz meg minimum két órával előtte, mivel előfordulhat, hogy sokat kell állni a sorban a poggyászfeladásnál. Ha csak kézipoggyászod van, akkor elég a másfél óra.
Miután feladtad a poggyászt, át kell haladni a biztonsági ellenőrzésen, ahol szintén előfordulhat, hogy hosszú a sor és sokat kell várakozni – általában reggel korán szoktak nagyobb sorok lenni. Ha úgy látod, hogy nincs már elég időd, és lekésheted a járatod, akkor érdemes megvásárolni a Fast Track (gyorsító sáv) nevű szolgáltatást, amely által egy gyorsított biztonsági ellenőrzésen vehetsz részt. A Fast Track ára Budapesten 1600 forint vagy 5 euró, és a biztonsági ellenőrzéshez közeli automatáknál lehet beszerezni.
Ha áthaladtál a biztonsági ellenőrzésen, akkor már csak azt kell figyelned a képernyőkön, hogy melyik terminálról és kapuról indul a géped: ha schengeni övezetbe utazol, akkor nagy valószínűséggel az A terminálról fogsz utazni, ha nem schengeni övezetbe repülsz, akkor pedig a B-ről. Ahhoz, hogy eljuthass a B terminálra, át kell esned egy útlevél-ellenőrzésen, ezt érdemes belekalkulálni az idődbe.
Én azért szeretek korán megérkezni a reptérre (bármelyikre is), mert nálam az is hozzátartozik a repülés élményéhez, hogy előtte szétnézek a reptéri boltokban, kajálok egyet – nem szeretek rohanni a kapuig, mint az őrült. ☺
Jó utat!
Ági
___________________________________________________________________________________________
Megtalálsz itt is:
- Instagram: agi.travels
- Facebook oldal: Utazás a köbön
- Facebook csoportom: Utazás a köbön – repjegyek, tippek, tanácsok