Az utazás megszervezése számomra nem csak annyiból áll, hogy megveszem a repülőjegyet és lefoglalom a szállást. Szeretem részletesen megtervezni a programot, mely során az alábbi weboldalak sokat segítenek.
TripAdvisor
Szerintem senkinek sem kell bemutatni a TripAdvisort. Nekem ez a weboldal rengeteget segített utazásaim során, hiszen honnan kaphatna hitelesebb információt az ember, mint más utazóktól? Sokkal valósabb képet nyújt más emberek véleménye az adott nevezetességről, mint egy reklámügynökség által kreált cikk. Én magam is szoktam véleményt írni és értékelni, hogyha különösen pozitívat tapasztaltam egy adott helyről/étteremről/programról.
Tegyük fel, hogy Londonba utazunk. Én a következőképpen szoktam keresgélni a honlapon:
- “Programok” menüpont: itt fel van sorolva az összes londoni látnivaló és program, a legjobbra értékeltek kerülnek legelőre. Ki lehet választani, hogy milyen látnivaló- vagy programtípus érdekel bennünket, pl. múzeumok, kastélyok, túrák, stb., én viszont nem szoktam élni ezzel a lehetőséggel, szerintem az a leghasznosabb, hogyha egyben jelenítjük meg az összeset értékelés szerint. Hogyha rákattintunk egy látnivalóra, akkor az új ablakban megtalálhatunk minden hasznos információt róla: a hivatalos weboldalát, a telefonszámát, email címét, és ami a legfontosabb: a róla írt véleményeket és a felhasználók által készített képeket.
- “Éttermek” menüpont: nem meglepő módon itt az éttermek, kávézók, pékségek, bárok vannak felsorolva. Rengeteg opció van szűrésre: ki tudjuk választani, milyen típusú ételt szeretnénk enni (pl. olasz, spanyol, kínai, stb.), milyen árkategóriájú éttermet keresünk (olcsó – közepes – ínyenc), vannak-e étrendi korlátozásaink (vegetáriánus, vegán, gluténmentes, laktózmentes, stb.) és így tovább. Ami számomra a leghasznosabbnak bizonyult: az éttermeknél, akárcsak a látnivalóknál, a felhasználók feltölthetnek képeket. Gyakran nem csak a kajáról lehet képeket találni, nagyon sokan feltöltenek képet számláról is, vagy a menüről – így tudhatjuk, hogy mire számíthatunk, mi mennyibe fog kerülni (hogyha az étterem hivatalos honlapján nincs megjelenítve a menü).
- Ezenkívül van egy “járatok” és egy “hotelek” menüpont is. Járatkeresésre inkább a skyscannert ajánlom, viszont a hotelek, szállodák értékeléseit érdemes TripAdvisoron is megnézni – nagyon sok esetben megbízhatóbb, mint a booking.com.
- A TripAdvisor egy interaktív fórumot is biztosít, mely rendkívül hasznos lehet – szinte bármilyen utazással kapcsolatos kérdésre megtalálod itt a választ.
Numbeo – Cost of Living
A numbeo egy olyan adatbázis, ami megmutatja, mi mennyibe kerül az adott városban, és azt, hogy az árszínvonal mennyivel magasabb, mint Budapesten (vagy más városban, amit kiválasztasz). Rendkívül hasznos weboldal, mivel nagyon részletesen leírja, hogy milyenek az élelmiszerárak, az éttermi árak, a közlekedés, a szórakozás, albérlet, stb. Példa: London átlagosan 82.27%-kal drágább, mint Budapest.
A Pinterest a legjobb oldal, hogyha utazási inspirációra van szükséged. A Pinteresten megosztott képek alatt megtalálható a weboldal/közösségi oldal linkje, ahonnan az adott kép származik. Utazás tervezés során tehát rendkívül hasznosnak bizonyul, mivel rengeteg tippet lehet begyűjteni az úticéllal kapcsolatban.
Én leggyakrabban ezeket a kulcsszavakat írom be a keresőbe (tegyük fel, hogy London az úticél):
- 2/3 day itinerary London
- cheap eats London
- London travel
- Things to do in London
- Instagram spots in London
- London food
Google Maps
Ó igen, ez annyira nyilvánvalónak tűnhet, de mégsem használja mindenki. Utazásaim során a Google Maps segített nekem eddig a legtöbbet, főleg amióta eltörölték a roaming díjakat az unión belül és így ingyenesen használhatom ezekben az országokban. Csak beírod, hogy honnan hova szeretnél eljutni, milyen módon (gyalog, tömegközlekedéssel, kocsival) és azonnal megjeleníti a legjobb útvonalat. Egyszerű és nagyszerű – vétek nem használni, ha utazol! (Azokban az országokban, ahol drága az internet, a Here appot ajánlom)
Abban az esetben, ha meg szeretnéd találni a térképen a közeli élelmiszerboltokat/éttermeket/fast foodot/benzinkutat/látnivalókat vagy bármi mást, amit szeretnél, akkor csak be kell írnod a Google Maps keresőjébe az adott dolgot és meg fogja mutatni a térképen a hozzád legközelebb állókat, így segít a döntéshozatalban.
Sleepinginairports.net
Van az úgy, hogy más megoldás nincs (vagy túlságosan drága), mint a reptéren eltölteni néhány órát éjszaka. Ha megfelelő tájékoztatást szeretnél kapni arról, hogy az adott reptéren milyen körülmények között lehet aludni (vagy inkább pihenni), akkor ez a weboldal nagyon hasznos lesz számodra, mivel a reptérről való részletes információkon kívül utasok által írt beszámolókat is tartalmaz.
Jó utat!
Ági
- Instagram: agi.travels
- Facebook oldal: Utazás a köbön
- Facebook csoportom: Utazás a köbön – repjegyek, tippek, tanácsok