Szingapúr nem csak a legmodernebb ázsiai nagyváros, de a legbiztonságosabb, legtisztább, legnyugatiasabb is – jobban hasonlít egy európai metropoliszhoz, mint egy délkelet-ázsiai nagyvároshoz. Két hetes ázsiai túránk egyik megállója volt e város, ahol három napot töltöttünk.
Tartalomjegyzék
Repülőjegy
A délkelet-ázsiai túránk során nem volt kérdés, hogy Szingapúrt is meglátogatjuk néhány nap erejéig. Szingapúrba Baliról repültünk az AirAsiaval, ahol az egyirányú út ára 20 000 forint volt, melyben benne volt a feladott poggyász és egy étkezés is. Az út körülbelül két és fél óra hosszú volt. Elégedettek voltunk az AirAsiaval: szép, tiszta volt a gép; a lábtér, fapados lévén körülbelül Wizz-méretű volt, de nem is számítottunk másra; de ami a legjobb a légitársaságban az az, hogy az étel és ital olcsó a fedélzeten. Meleg ételt ezer forint alatt is lehet kapni, egy ragacsos rizses mangó kb. 600 forintba került, kávé és kóla 350 forinttól kapható. Érdekes módon az Air Asianál olcsóbb volt minden, mint a Thai Air Asianál és az Indonesia Air Asianál, a cég leányvállalatainál (mindhárommal repültünk).
Szállás
A szállás Szingapúrban drága: mi két éjszakáért ugyanannyit fizettünk, mint Balin egy teljes hétért.Tény, hogy Szingapúrban négy csillagos szállásunk volt, míg Balin három csillagosak, de így is érzékelhető a különbség. Persze ennél olcsóbban is meg lehetett volna úszni, de többen is ajánlották, hogy Szingapúrban jó szállást keressünk, ne kapszulahotelt, ami valóban olcsó. A választásunk végül a Destination Singapore Beach Road nevű hotelre esett, ahol két éjszakáért fejenként 32 ezer forintot fizettünk, melyben benne volt a bőséges, svéd asztalos reggeli is. A szállás tetőtéri medencével rendelkezett, amelyet imádtunk: szuper kilátás nyílt onnan a városra, a távolban látni lehetett a Singapore Flyert (óriáskerék), a Marina Bay Sandset és a Supertree-ket is.
Közlekedés
Ahogy megérkeztünk a szingapúri reptérre (amely mellesleg már évek óta a világ legjobb repterének van kikiáltva, teljesen jogosan), első dolgunk az volt, hogy három napos Singapore Pass-t vegyünk, amellyel korlátlanul használhattuk a tömegközlekedést a városban. A Singapore Pass ára 20 szingapúri dollár, vagyis 4200 forint volt. Az automatánál 30 dollárt kellett fizetni érte, viszont utolsó nap vissza lehet váltani a kártyát és így visszakaptunk készpénzben 10 dollárt, ami elég is volt arra, hogy megebédeljünk a reptéren.
Látnivalók
Három napba a következő látnivalókat iktattuk be: Gardens by the Bay, szingapúri botanikus kert, National Orchid Garden, Sentosa sziget és azon belül Palawan beach és Merlion szobor, Orchard road, Helix bridge, meg a Youth Olympic Parktól végigsétáltunk a Merlion-szoborig (nem a Sentosán lévőig, hanem a Marina Bayben lévő szoborig), ahonnan csodálatos panoráma nyílt a Marina Bay Sandsre, a Művészeti Múzeumra (Art Science Museum) és a felhőkarcolókra. Nappal és este is érdemes ide elsétálni, más-más varázsa van a nappali és éjjeli fényekben pompázó városnak.
Tervben volt, hogy felmegyünk az 1-Altitude nevű rooftop bárba, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a városra (a Marina Bay Sandsre is), itt 35 szingapúri dollárba került volna két koktél és ezzel együtt a belépő. Sajnos nem voltam elég figyelmes, és csak akkor tudtuk meg, hogy éppen renoválják a bárt, amikor odaértünk (mondjuk a honlapon nem volt annyira szembetűnő a figyelmeztetés szerintem…).
Amit még érdemes megnézni Szingapúrban, az az Art Science Musem és a Sands Skypark, amely a Marina Bay Sands tetején helyezkedik el és innen is nagyszerű kilátás nyílik Szingapúrra.
Nekem a legjobban a Gardens by the Bay tetszett, azon belül pedig a Supertree-k (“szuperfák”). A szuperfákból 18 épült, magasságuk 25-50 méter között változik. A szuperfákat ingyenesen meg lehet nézni, és az esti varázslatos fényjátékért sem kell fizetni! Két szuperfát összeköt egy híd, amelyen végig lehet sétálni – ez az úgynevezett OCBC Skywalk, ez viszont fizetős (8 szingapúri dollár).
A Gardens by the Bay (“öböl menti kertek”) egyébként egy 101 hektáros park, amelyet a fenntartható fejlődés érdekében és az életszínvonal növelésének céljából építettek fel. A kertnek ugyan a szuperfák az igazi sztárjai, azonban érdemes megnézni a két üvegházat is, amelyek a Cloud Forest (“felhő erdő”) és a Flower Dome (“virágkupola”)neveket kapták. Ezekben összesen 220 000 különböző fajtájú növényt lehet megtekinteni, melyek számára a szükséges hőmérsékletet és páratartalmat automatikus módon szabályozzák az üvegházak. Igazán egyedi, elképesztő látvány mindkét üvegház!
A Gardens by the Bay-t 2012-ben, a Marina Bay Sands hotelt pedig 2010-ben adták át, azóta pedig meghatározó szereplőivé váltak Szingapúr turizmusának, sőt, a legtöbb turistának talán ez ugrik be először Szingapúrról és nem a Merlion-szobor vagy az Art Science Museum.
Sentosa szigete a szórakozásról szól: a legtöbb létesítmény, mint például a Universal Studios vagy az Adventure Cove Waterpark fizetős, de megéri úgy is átmenni a kis szigetre, hogyha nem szeretnénk pénzt költeni, hiszen itt található Szingapúr egyetlen homokos tengerpartja, a Palawan beach. A szigetre át lehet sétálni egy hídon keresztül, de ha gyorsabban szeretnénk átjunti, akkor a Sentosa Expresst ajánlom, amely 4 szingapúri dollárba kerül (sajnos nem tartalmazza a Singapore Pass, külön kell megvenni).
Harmadik napon Szingapúr repterén töltöttük a délutánt, mivel a Singapore Changi nevű reptér számtalanszor lett kikiáltva a világ legjobb repterének és a legújabb látványossága, a Jewel nevű pláza és szórakoztató komplexum áprilisban nyitott meg, szóval nagyon kíváncsiak voltunk rá. Van itt minden: több, mint 300 bolt és étterem, több szintes kert rengeteg fával és cserjével, szórakoztató park, de a leghíresebb mégis a 40 méter magas vízesés, amely az épület szívében található, és jelenleg ez a világ legmagasabb beltéri vízesése. A vízesésen minden este fél nyolctól kezdődően egy körülbelül 10 perces fény-showt vetítenek le, melyet hanghatások kísérnek, elképesztő látvány. Ezt minden órában megismételik.
A járatunk csak este 11-kor indult, viszont az AirAsiánál lehetőség van korai checkinre ezen a reptéren, melyet a járat indulása előtt maximum 5 órával lehet elvégezni, tehát nekünk este 6-ig lehetett ezt kihasználni. Miután ezzel megvoltunk, átmentünk a Jewelre, ahol számtalan bolt, étterem és kávézó található – meglepő módon az alsó szinten lévő food court-ban 6-7 dollárért meg lehetett vacsorázni. Érdemes azt is megjegyezni, hogy nem szükséges beszállókártya ahhoz, hogy beléphess a Jewelbe – ezt bárki meglátogathatja.
Árak
Belépők árai
- Gardens by the Bay – Cloud Forest & Flower Dome: 28 SGD
- Gardens by the Bay – OCBC Skywalk: 8 SGD
- botanikus kert: ingyenes
- Orchid Garden (botanikus kertben): 5 SGD
- Sands Skypark: 23 SGD
- Art Science Museum összes terme: 37 SGD (lehetőség van külön-külön is bemenni ezekbe, úgy természetesen olcsóbb)
A plázák food court-jaiban a kaja 5 szingapúri dollártól kezdődik. Mi sokkal többre számítottunk, ez kellemes meglepetés volt, hiszen 5 szingapúri dollár kb 1000 forinttal egyenlő. A kisboltokban, mint például a 7-Eleven, egy fél literes kóla 2 dollár körül van (410 ft), de máshol 1.5 dollárért is megvettük.
Mint már korábban is írtam, a három napos tömegözlekedési kártya, a SIngapore Pass ára 20 dollár, a két naposé 16, míg az egy naposé 10 dollár.
A szingapúri dollár és a forint között az átváltás egyszerű: 1 SGD = 210 HUF, tehát körülbelül kettővel kell megszorozni a dollárt, majd hozzáadni két nullást és meg is van az adott termék ára forintban.
Néhány érdekesség Szingapúrról
Szingapúr rendkívül szigorúan szabályozott város. Itt büntetésre számíthatsz, ha az utcán rágógumizol (1000 SGD a büntetés), ha szemetelsz (1000 SGD), ha köpködsz (:D 5000 SGD), ha olyan helyen sétáltatod a kutyusod, ahol tilos (500 SGD), ha tilos helyen cigizel (500 SGD) és még sorolhatnám.Szingapúrban lakást csak házaspár vagy két családtag együttesen vásárolhat 35 éves kor alatt, viszont 35 éves kor felett lehetőség adódik egyedül is lakást vásárolni. Szingapúrnak van a második legdrágább lakáspiaca a világon, átlagosan 875 ezer amerikai dollárba kerül itt egy lakás.
Autót sem egyszerű vásárolni itt, mivel előbb meg kell szerezni a működési engedélyt (Certificate of Entitlement, COE), amelyre licitálni kell, és ha nagy a kereslet rá, a COE megszerzése többe kerülhet, mint maga a kocsi. A COE akár 50 ezer szingapúri dollárba is kerülhet, ami 10 millió forint – és csak tíz évre érvényes!
Összegzés
Ha Délkelet-Ázsiába utazol, érdemes néhány napra beiktatni Szingapúrt is, nem fogsz csalódni! A leginkább európai nagyvárosokra emlékeztető ázsiai fővárosban nagyon sok a látnivaló, izgalmas programok közül választhatsz, emellett a világ egyik legtisztább, legrendezettebb, legsterilebb metropolisza.
Jó utat! 🙂
Ági
Megtalálsz itt is:
- Instagram: agi.travels
- Facebook oldal: Utazás a köbön
- Facebook csoportom: Utazás a köbön – repjegyek, tippek, tanácsok