Az egyhetes thaiföldi nyaralásom első állomása Krabi volt, mely Thaiföld egyik déli tartománya, Bangkoktól körülbelül 800, Phukettől pedig 150 kilométerre fekszik. Krabi nem annyira felkapott hely, mint Phuket, de ez ne tántorítson el senkit, hiszen gyönyörű természeti adottságokkal rendelkezik és számtalan lehetőséget kínál szórakozásra, pihenésre és kalandozásra egyaránt.
Kezdem is azzal, hogy miért éppen Krabi, és nem Phuket? Eleinte úgy terveztem, hogy Phuket lesz a célpont, viszont egy egyszerű okból döntöttem mégis Krabi mellett: azon a napon, amikor megvásároltam a repülőjegyet, több tízezer forinttal volt olcsóbb Krabiba, mint Phuketre. Az előző beszámolómban, amelyben a Bangkokban töltött napokról írtam, már megemlítettem az útitervet, mely a következő volt:
- március 23-24: odaút Dohán keresztül Qatar Airways-szel, 24-én reggel érkezés Krabira
- március 24-25: Krabi
- március 26-28: repülés Bangkokba Air Asiával
- március 29: Krabi
- március 30-31: hazaút dohai 14 órás átszállási idővel, mely alatt a várost is megnézhettük.
Annak ellenére, hogy igyekeztem nem túl sok pénzt elkölteni az utazás alatt és ezért egy vendégházban szálltam meg, amely 11 000 Ft volt 6 éjszakára (nevetséges, ugye?!), a Thaiföldön töltött egy hét annyira jó volt, hogy nem győzöm ajánlani, főleg azoknak, akik távolabbi desztinációkon gondolkodnak. Nyilván más egy 5 csillagos hotelben megszállni, mint egy thaiföldi család által üzemeltetett vendégházban, de nem feltétlenül jobb. A tulaj annyira kedves volt, mindig mosolygott, amikor összefutottunk, mindig érdeklődött, hogy hogy tetszik az ország, milyen volt a kirándulás, amin aznap részt vettem – mosolyt csalt az arcomra. 🙂
1.nap – Krabi Town, Ao Nang beach
Péntek reggel 8 órakor indultam Budapestről és csak másnap reggel 7 óra körül érkeztem meg Krabiba egy öt és egy hét órás repülőút, valamint egy három órás várakozás után, tehát nagyon fáradt voltam – de mivel már világos volt, ezért én biztosan nem tudtam volna lefeküdni aludni, hiába a fáradtság. Szerencsére nem kellett megvárni a délután 2 órát a checkin-elésre, a tulaj olyan kedves volt, hogy már reggel 8-kor fogadott.
A vendégház egyébként Krabi Town-ban volt, amely Krabi tartomány fővárosa, tehát nem tengerparti üdülőhelyen voltam, mint amilyen Ao Nang vagy Railay beach. Ao Nangba többször is elmentem a helyi “busszal”, aminek a neve “songthaew”, és egyáltalán nem úgy néz ki, mint egy itteni busz, de körülbelül úgy funkcionál. A songthaew inkább egy kisebb méretű teherautóra hasonlít, viszont a hátsó részében nem árut, hanem embereket szállít. Az egyirányú jegy ára csupán 50 baht volt (kb. 410 Ft).
Az első dolgom megérkezés és a szoba elfoglalása után az volt, hogy pénzt váltsak, mivel Thaiföldön nem túl népszerű a kártyahasználat, mellesleg itthon nagyon rossz árfolyamon váltják a thai baht-ot és nehéz is olyan váltót találni, ahol készleten van. Nekem szerencsém volt, mert a Westendben az egyik váltóban volt baht, és biztonságból váltottam 1000-et, amely kb 8200 Ft-nak felel meg – viszont 9300 Ft-ot fizettem érte. (Megjegyzés: 2018-ban íródott a bejegyzés, azóta rengeteget gyengült a forint, jelenleg 10 000 forintnak felel meg 1000 baht). Innen is látszik, hogy jobban megéri a forintot dollárra váltani itthon, majd azt baht-ra Thaiföldön. Összehasonlításképpen Krabiban váltottam 100 dollárt, amely mai (2018. márciusi) árfolyamon 3123 baht-ot ér, viszont 3200-at kaptam érte.
Ezután szétnéztem a városban, de, hogy őszinte legyek, nagyon sok látnivaló itt nincs a hétvégi éjszakai piacon kívül. Krabi Town nem turistaváros, a turistáknak inkább Ao Nang / Railay beach a célpontja, ott található a legtöbb 4 és 5 csillagos hotel. Ao Nangra már első nap délután ellátogattam, ekkor utaztam először azzal a bizonyos songthaew-vel. Songthaew-en utazni nem túl kényelmes, viszont a látványért megéri – az utat végig magas, zöld sziklák és pálmafák övezték, egyedül a sok-sok kábel rontott picit a látványon. Körülbelül fél óra volt az út. Aznap esett az eső és a szél is fújt, ezért nem volt annyira tiszta a víz, mint azt ahogy elképzeltem. Ez nem azt jelenti, hogy nem volt szép, sőt, az egyik legszebb tengerpart volt, amit valaha láttam! A Délkelet-Ázsiában népszerű “longtail boat”-ok (magyarul “hosszúfarkú csónak”, de szerintem nincs hivatalos magyar elnevezése) viszont innen sem hiányozhattak: ezeket a csónakokat bérelni lehet és így eljutni a közelben lévő szigetekre. De beszéljenek inkább a képek:
Első nap este már nagyon fáradt voltam, ezért egyéb programot nem terveztem. 13 óra repülés, majd városnézés és tengerparton való sétálgatás után nem sok erőm maradt.
2. nap – Phi Phi szigetek túra
A Phi Phi szigetcsoportot (ejtsd: pi pi) mindenképpen meg szerettem volna látogatni, hiszen sok helyen olvastam róla, hogy Thaiföld legszebb része. A szigetcsoport Krabi tartományban helyezkedik el, ezért szerencsére könnyen megközelíthető. Egynapos túra mellett tettem le a voksom, mivel nagyon jó árban ajánlották (8000 Ft) és tartalmazta az ebédet, korlátlan italfogyasztást és a hajóutat a kis szigetek között. Nem érdemes előre megvásárolni a jegyet ezekre az utakra, mivel az interneten 12 000 forint körüli áron találtam meg ugyanezt a túrát. Érdekes módon a helyi szórólapokon 2000-2400 baht körüli összegért hirdetik a túrákat, de amikor ajánlatot tesznek, akkor csupán 1000 baht-ot kell fizetned.
A Phi Phi szigetcsoport, amint arra a neve is enged következtetni, több kis szigetből áll. A szigetcsoport a 2000-es évek elején vált híressé, amikor itt forgatták “A part” cimű filmet Leonardo di Caprio főszereplésével. Azóta igazi turistaparadicsommá nőtte ki magát – olyannyira, hogy a leghíresebb partszakaszát, a Maya öbölt le fogják zárni főszezonon kívül, mivel az öbölben megrongálódtak a korallzátonyok a rengeteg turistának “köszönhetően”. A mi túránk egyik állomása is a híres Maya öböl volt, amely a Ko Phi Phi Don szigeten található. Csak megerősíteni tudom azt, hogy itt valóban rengeteg a turista, fürdeni nem is volt kedvem, hiszen a “turistasűrűség” nagyon magas volt négyzetméterenként a vízben. A Maya öblön kívül meglátogattuk a Bamboo Island-et (bambusz sziget), a Monkey Bay-t (majom öböl), Lohsama öbölt, a Viking Cave-t (viking barlang) és a Koh Phi Phi Don szigeten ebédeltünk.
Az egész túra alatt nagyon erősen sütött a nap és könnyen le lehet égni, hogyha nem viszel magaddal naptejet. Összesen körülbelül 2-3 órát töltöttünk a speedboat-on a vizeket szelve, 5-6 órát pedig a szigeteken/partokon. A speedboat-on szerintem elől érdemes ülni, mivel onnan a legjobb a kilátás és ott imbolyog legjobban a csónak, hogyha hullámokon megy keresztül, ami nekem nagyon tetszett, kalandos volt. 🙂 Viszont ott lehet a legkönnyebben leégni, hogyha nem vagyunk elég elővigyázatosak. Ugyan nem kellett sokat járni vagy mozogni a túra alatt, mégis nagyon fáradtan értem haza a meleg miatt; úgy éreztem, kiszívta minden erőmet.
Este a Krabi Town-ban megrendezett éjszakai piacot így sem hagytam ki, hiszen ezt csak hétvégén rendezik meg és több lehetőségem nem lett volna szétnézni itt. Az éjszakai piacok nagyon népszerűek Thaiföldön; Bangkokban is meglátogattam néhányat az ott tartózkodásom alatt. Ezeken a piacokon rengeteg olyan árut találni, ami egy európai számára fura/különleges lehet. Szuvenírből nagyon sokféle van itt is, de az olcsó ruhákból, kacatokból sincs hiány. Nekem legjobban a street food tetszett, mivel nagyon sok olyan falatot láttam, amit otthon biztosan nem találok meg. A legmeghökkentőbb a sült tücsök, hernyó, skorpió volt, a kedvenceim pedig az egzotikus gyümölcsök voltak, amelyek itthon aranyáron vásárolhatóak meg.
3. nap: Tiger Cave Temple, azaz a Tigris Barlang Templom
A harmadik, egyben utolsó Krabiban eltöltött nap valójában az egész utazás utolsó napja volt, mivel az első két nap után elutaztam Bangkokba, majd visszatértem Krabira még egy napra. Ez azért alakult ilyen kacifántosan, mert Krabiból indult vissza a repülő Dohába, majd onnan Budapestre.
Eleinte nem tudtam eldönteni, hogy a Tiger Cave Temple-t látogassam-e meg, vagy fizessek be egy “négy sziget” nevű hajóútra. Végül az előbbi mellett döntöttem, és szerintem nagyon jó döntés volt! A “Tigris Barlang-templom” Krabi legfontosabb buddhista temploma. A legenda szerint valaha tigrisek éltek a barlangban, amely belsejében most is látható néhány tigristappancs-minta. De nem is maga a templom a legérdekesebb itt, hanem a panoráma, ami elénk tárul, hogyha megmásszuk az 1260 lépcsőt, amely az arany Buddha-szoborhoz vezet! Én reggel 10 körül vágtam neki, ekkor már sajnos 30-35 fok körüli volt a hőmérséklet. A túra iszonyú fárasztó, egyes lépcsőfokok a 30 centiméteres magasságot is elérhetik. Egyszerűen képtelenség pihenés nélkül feljutni a szoborhoz, én csupa víz lettem, mire felértem – mondjuk szerintem elég gyors ütemben haladtam, mert voltak olyanok, akik körülbelül egyszerre indultak el velem és 5-10 perccel később értek fel.
A panoráma tényleg csodás volt, órákat tudtam volna ott tölteni, de sajnos nagyon-nagyon meleg volt. Ami még érdekesebbé tette az egészet, az a majmok jelenléte a lépcsőknél. Nagyon közel lehet menni hozzájuk, az egyik még a kezemet is megfogta. 🙂 Viszont vigyázni is kell velük, mivel eléggé lopósak, és erre figyelmeztet is néhány tábla az út során. Nagyon sok képet készítettem a panorámáról és róluk is:
Ez volt tehát a híres Tiger Cave Temple, amely az útitervemben eredetileg benne sem volt, de nem győzöm hangsúlyozni, hogy mennyire jól döntöttem,hogy mégis meglátogattam! Ez a kilátás minden 30 centis lépcsőfokot megért. 😀 Kötelező annak, aki Krabiba látogat és jó erőben van.
Az utolsó nap Krabin a “hegymászáson” kívül sétálgatással és vásárlással telt, hiszen erre a napra hagytam az ajándékvásárlást. Szomorú voltam, hogy ilyen hamar eltelt ez az egy hét, de hatalmas élmény volt minden perce, imádtam! Jövőre biztosan újból ellátogatok Ázsiába, de ezúttal legalább két hétre szeretnék menni és több országba is el szeretnék jutni. Biztos vagyok benne, hogy a többi délkelet-ázsiai országban is (mivel főként ezek iránt érdeklődöm) hasonló az emberek mentalitása és hasonlóan élménydús utazásban lesz részem. Már alig várom!
- Instagram: agi.travels
- Facebook oldal: Utazás a köbön
- Facebook csoportom: Utazás a köbön – repjegyek, tippek, tanácsok
- Autóbérlés Phuket repülőtér