Az Egyesült Államok, azon belül New York és Miami volt a járvány utáni első távolabbi úticélom. A covid alatt is sokat utazgattam, főként Európán belül és Egyiptomba, de már nagyon vágytam arra, hogy ismét megtapasztalhassam azt az élményt, amikor egy hosszabb útra indulok. Ebben a bejegyzésben igyekszem minél több hasznos infót megosztani egy amerikai úttal kapcsolatban.
Az Egyesült Államok tapasztalataim szerint eléggé megosztó úticél: vannak, akiknek a legnagyobb álma ide eljutni, a bakancslistájuk élén áll, és vannak, akik egyáltalán nem vágynak Amerikába, hiszen egy “túlhypeolt”, túlságosan drága úticélnak tartják, esetleg idősebb korukra tervezik be. Én természetesen az első csoporthoz tartozom, nemhiába volt ez a negyedik utam az Államokba – gyerekkorom legnagyobb álma volt New Yorkot meglátogatni.
Amikor először jártam ott még 2014-ben, annyira elvarázsolt, hogy ez gyújtotta fel a lángot bennem az utazás iránt, ami azóta sem hűlt ki. Az az utazás meghatározó volt számomra, hiszen egy álom teljesült vele és rájöttem, hogy ez az, ami leginkább motivál az unalmas hétköznapokon, ami a legnagyobb örömöt adja, amiért érdemes élni! Amint hazajöttem, azonnal szervezni kezdtem a következő utam, és azóta meg sem álltam.
Miért esett a választásom ismét New Yorkra? A válasz egyszerű. Közeli rokonaim élnek NY államban, így a szállás meg van oldva, ami óriási segítség, hisz a szállás Amerikában nem olcsó. A barátomat szintén nagyon érdekelte az Egyesült Államok és ő még nem járt ott korábban, valamint nagy rajongója a kosárlabda meccseknek, ez elég erős indok volt. Igazából csak nagyon-nagyon szerettem volna végre újból elutazni egy távoli helyre, és ez tűnt a legkézenfekvőbb megoldásnak.
Tartalomjegyzék
Az Egyesült Államok beutazási feltételei
2021 novemberében az Egyesült Államok könnyített a beutazáson: mindenki beutazhat, aki teljesen oltott (2 oltás). A Szputnyikon kívül minden oltást elfogadnak (igen, a kínait is!).
Az oltottságon kívül szükség lesz a következőkre:
- Negatív antigén vagy PCR teszt, amely maximum egy naptári napos lehet. Figyelem! A naptári nap nem azt jelenti, hogy indulás előtt maximum 24 órával készülhet el. Ha a járatunk például május 5-én este 6-kor indul, akkor május 4-én reggel is elkészíthetjük a tesztet. VAGY
- Fertőzöttségen átesettség igazolása, amennyiben az elmúlt 3 hónapban voltál koronavírusos. Ezt egy múltbeli pozitív covid teszttel és egy angol nyelvű orvosi papírral tudod igazolni (háziorvostól kell kérni, szerepeljen rajta az, hogy utazóképes vagy).
A beutazás másik feltétele az ESTA (elektronikus igazolás) vagy vízum megléte. ESTÁ-t bárki kérhet magyar útlevéllel, amennyiben Magyarországon született.
Ha nem Magyarország a születési hely, akkor sajnos vízumhoz kell folyamodni, melynek ára 160 dollár.
Ezt én is úgy tudtam meg, hogy a rendszer automatikusan visszautasította az ESTÁ-mat, hiába jártam már háromszor az USÁ-ban. A vízum alapvetően hosszas folyamat: vízuminterjúra időpontot 6-7 hónappal későbbre kaphatsz, viszont ha benyújtod a sűrgősségi vízumkérelmet és elfogadják, akkor max egy-két hónapot kell várnod. Én két héttel az időpontigénylés utánra kaptam sürgősségi időpontot. Van egy Amerikai Bevándorlás nevű Facebook-csoport, ahol rengeteg hasznos infót olvastam a vízumkérelemről. Ha beírod a keresőjébe, hogy “ESTA Denied”, egy rendkívül részletes és hosszú posztot találsz a folyamatról.
Vízum ügyben minden fontos infót megtalálsz az alábbi weboldalon: https://www.ustraveldocs.com/hu_hu/index.html
A hivatalos ESTA weboldala: https://esta.cbp.dhs.gov/
Repülőjegy
Az Egyesült Államok nem olcsó útivél, egy repülőjegy jó áron körülbelül 150 ezer forintba kerül, kézipoggyásszal. Mi 138 ezerért vettük a repjegyet az Air France honlapján, feladott poggyászért nem fizettünk, az plusz 30-35 ezer forintba került volna. Szerintem ez nagyon jó ár, főleg, hogy teljesen flexibilis volt a repjegy egy promó keretén belül, tehát az indulás előtt pár órával is módosíthattunk volna rajta (különbözetet kellett volna fizetni), vagy visszakérhettük volna voucher formájában.
Mindenkinek ajánlom, hogy mindig a légitársaság saját honlapján vegye meg a repjegyet. Ez a legbiztonságosabb módja a repjegyvásárlásnak, hiszen ha bármi is történik, például járattörlés vagy módosítás, a légitársaságon keresztül sokkal könnyebb visszatérítést igényelni, vagy módosítani a járatot.
Az Amerikán belüli repjegyet (New York – Miami) a Spirit airlines honlapján vettük rendkívül kedvező áron, csupán 60 dollárért. A Wizzhez és Ryanairhez hasonlóan itt is csak egy hátizsákot vihettünk magunkkal poggyászként, de bőven elég volt három teljes napra. A Spirit sajnos több, mint 3 órát késett Miami fele, ami nem volt túl kellemes reggel 7-kor, ráadásul Amerikában kompenzáció sem jár ezért. Nem a világ legmegbízhatóbb légitársasága, így ha nem szeretnél ennyit spórolni, inkább hagyományos légitársaságot válassz, mint például a Delta, United vagy American Airlines.
Szállás
Mondanom sem kell, hogy a szállás nagyon drága Amerikában. Nekünk szerencsére csak négy éjszakát kellett fizetni – 3 éjszaka Miamiban és 1 éjszaka New Yorkban -, ez összesen körülbelül 52 ezer forintba került per fő. A szállások privát szobák voltak közös fürdővel, szóval a legolcsóbb szállás került ennyibe.
Miamiban az alábbi Airbnb-szobában szálltunk meg. A szoba privát volt, a fürdőszobák közösek, de tiszták. A szállás a Wynwood negyedben volt, egészen jó helyen. Mi elégedettek voltunk ezzel a szállással, jó ár-érték arány volt.
New Yorkban fantsztikus szállásunk volt! Ár-érték arányban kitűnő volt. Az Americana Inn Manhattan központjában helyezkedett el, a 6.sugárút és 38.út sarkán. Itt szintén közös fürdőnk volt más szobákkal, viszont a szobán belül volt egy kagyló csappa. Az 5.emeleti szobánkból pazar volt a kilátás a nyűzsgő New Yorkra, imádtuk! Bár nagyon behallatszódott az utcai zaj, mi ezt egyáltalán nem bántuk, igazi New York-feelinget nyújtott. Összesen 13 ezer forintot fizettünk fejenként, ami nagyon kedvező volt, főleg a helyszínt nézve!
Közlekedés
Ha tehetem, gyaloglok városlátogatás során, hiszen így sokkal több csodát fel lehet fedezni a városban, de néha nagyon nagyok a távolságok, olyankor érdemes tömegközlekedési jegyet váltani. New Yorkban érdemes metrocardot venni, amely csupán 1 dollárba kerül. Ezt tudod feltölteni további utakkal, melyeknek az ára 2,75 dollár, és egyszer tudsz váltani közlekedési eszközt 2 órán belül. Ha nincs metrocardod, akkor 3 dollárba fog kerülni egy út. A hét napos korlátlan metró bérlet 33 dollárba kerül, úgyhogy ha legalább 5-6 napot töltesz a városban, érdemes beruházni rá.
Miamiban nincs normális tömegközlekedés. Kétszer jártam a városban, és mindkét alkalommal előfordult, hogy fél órát, vagy többet kellett várnom a buszra, ami egyszerűen nem jött a kiírt időpontban. Ott az emberek 99%-ának kocsija van és azzal közlekednek. Mi tömegközlekedés helyett Lyftet használtunk, de az Uber is jó választás, csak picit drágább. Mindkettő az itthoni Bolthoz hasonló: beírod az úticélt, az app pedig előre kiszámolja, mennyibe fog kerülni az út, és levonja az összeget a kártyádról. Teljesen megbízható.
Az Egyesült Államok területén egyébként nagyon jó low-cost alternatíva a Flixbus és Megabus a városok közti közlekedésre. Mi végül egyiket sem használtuk, de a jegyeket csekkoltam: egy New York – Boston közötti négy órás út csupán 5000-6000 forintba kerül Flixbusszal – szerintem ez nagyon kedvező!
Belépőjegyek
Az Egyesült Államok egy drága ország, ezt mondanom sem kell. Egy átlagos belépőjegy 30-50 dollárba kerül a híresebb látnivalókhoz. Persze léteznek olyan kártyák, amelyek a legnépszerűbb látnivalókhoz kínálnak belépést kedvező áron, mint például a New York City Pass, amellyel akár 40%-ot is spórolhatsz egy belépőn. Ha legalább 4 látványosságot néznél meg, már akkor is érdemes megvenni, ugyanis a NYC Pass 125 euróba kerül és 5 belépőt tartalmaz:
-
Empire State Building
-
American Museum of Natural History
-
Top of the Rock Observation Deck VAGY Guggenheim Museum
-
Ferry Access to Statue of Liberty and Ellis Island VAGY Circle Line Sightseeing Cruises
-
9/11 Memorial & Museum VAGY Intrepid Sea, Air & Space Museum
New Yorkban szerintem kötelező meglátogatni legalább egy kilátótornyot (‘observation deck’). Öt kilátótorony van összesen: az Empire State Building és Top of the Rock, a klasszikusok; a One World Observatory, a legmagasabb; valamint a The Edge és Summit One Vanderbilt, az újoncok.
Mi New Yorkban a Summit One Vanderbilt kilátóhoz mentünk fel, ahova a belépő 50 dollárba került. Ez New York legújabb kilátótornya, 2021 októberében nyitották meg. Lenyűgöző az épület belseje: a falait, mennyezetét, sőt a padlóját is tükrökkel burkolták, így igazán különleges élményt nyújt. Az egyik teremben pedig hatalmas ezüstszínű lufikkal találkozhatunk, amely szintén szürreális élmény.
Három szintről lehet megcsodálni a New York-i panorámát: New York legikonikusabb épületére, az Empire State Buildingre, valamint a város leggyönyörűbb felhőkarcolójára, a Chrystler Building-re is fantasztikus kilátás nyílik.
Semmiképpen se érkezzünk szoknyában ide, ugyanis a padló tükörből van, ami kellemetlen pillanatokat okozha. 🙂 Ne ragadjunk le az első emeleten, ugyanis a másik kettőről is ugyanannyira szép a látvány, a tömeg viszont kisebb.
Íme néhány kép a Summit One-ról, amelyek meggyőzhetnek, hogy te is ezt a kilátótornyot válaszd:
Miamiban az Everglades-i aligátor farmba látogattunk el, csak oda fizettünk belépőt. A Grouponon vásároltuk a fél napos túrára a jegyet, ára csupán 32 dollár volt az 58 helyett. A farm Miamitól körülbelül 70 kilométerre fekszik, a legegyszerűbb kocsival eljutni ide. Ha nincs erre lehetőségünk, akkor tökéletes megoldás a túra, mely tartalmazza a buszozást, az idegenvezetést, egy 20-25 perces úgynevezett “mocsárjáró” túrát (angolul airboat), valamint egy aligátorshow-t.
A barátom kedvéért három kosárlabda meccsre is elmentünk: egyre Miamiban, kettőre pedig New York-ban. A jegyeket a Seatgeek és Vividseats oldalakon vásároltuk. Áruk 30-50 dollár között mozgott, persze a “kakasülőn” ültünk, jó messze a pályától, de így is meglepően jól lehetett látni mindent!
Néhány tipp spórolásra
Az Egyesült Államok és spórolás szavak nehezen illenek össze, mert az ember általában nem alacsony büdzséjű utat tervez ide. A repjegy drága, a szállás drága, a kaja drága, a belépők drágák – de azért itt-ott le lehet faragni az árakból.
Mi nagyon sokat használtuk a Groupon nevű kuponos weboldalt, melynek segítségével nem csak az előbb említett túra árából faragtuk le, hanem az étkezéseken is sokat spóroltunk. Például egy óriási tál kebabért és kóláért csupán 7 dollárt fizettünk Manhattan kellős közepén, egyébként 15 dollárba került volna. A kupont megveszed, belépsz a saját fiókodba és a kasszánál felmutatod fizetés helyett, ha pedig kell még fizetni a kupon értékén kívül, azt megteheted bankkártyával vagy készpénzzel is.
Ne vigyél magaddal feladott poggyászt. Mi 138 ezret fizettünk a repjegyért, de 30 ezer forinttal többet kellett volna, ha poggyászt is viszünk. Bevallom, hazaúton bőven túlpakoltuk a kézipoggyászt: 12 kiló helyett 18 kiló volt, de szerencsére nem mérték le. Túl sok ajándék csokit vettünk 🙂
Ne legyenek irreális igényeid szállás terén. Ha spórolni szeretnél, akkor felejtsd el a 4 csillagos szállásokat. Sőt, felejtsd el a Manhattanben lévő szállásokat. Nekünk nagy szerencsénk volt, hogy csupán 26 ezer forintot fizettünk egy éjszakáért, viszont ugyanabban a hotelben későbbi időpontokra a szállás már kétszer ennyibe került. Ne ijedj meg a közös fürdőtől: mi semmilyen neatívumot nem tapasztaltunk ezzel kapcsolatban, mindig tiszták voltak.
Összegzés
Az Egyesült Államok egy szuper úticél, rengeteg élményben lesz részed, ha ide utazol. Óriási ország, rengeteg csodálatos hellyel (nemzeti parkok, óriási metropoliszok, óceánpart, stb.), melyek felfedezésére egy év sem lenne elegendő. Ha teheted, élj az álmaidnak, tegyél félre, és iktass be egy amerikai utat – garantálom, örökre szóló élmény lesz!
_____________________________________________________________________________________________________________________________________
Ha tetszett a beszámoló, kövess itt is:
- Instagram: agi.travels
- Facebook oldal: Utazás a köbön
- Facebook csoportom: Utazás a köbön – repjegyek, tippek, tanácsok
- További hasznos utazási tippeket itt olvashatsz: Utazás a köbön blog